BT servisleriniz durursa, şirketinizin ne kadar para kaybedeceğini biliyor musunuz?

Dijitalleşmeyle dönüşüm yolculuğundaki kurumların verilerinin asla kaybolmaması ve uygulamalara her zaman her yerden ulaşılabilmesi gerekiyor. Teknolojinin yarattığı bu yeni çalışma ortamı, çok önemli soruları gündeme taşıyor:
BT sistemleri kesintiye uğrayan bir şirket, iş sürekliliğini nasıl sağlayacak? Bu kesintinin şirkete maliyeti ne olacak?

Çoğu şirket, BT servisleri durursa, şirketinin ne kadar para kaybedeceğini bilmiyor. Yine bir çoğu, felaketlerin maliyetini ancak yaşadıktan sonra hesaplıyor. Clonera’nın geliştirdiği Felaket Maliyet Analizi (FEMA), kapsamlı bir “İş Etki Analizi” öncesinde, BT servislerinin durmasının şirkete nasıl bir maliyet yaratacağını gösteriyor.

Analiz Et

Ücretsiz olarak kullanıma sunulan FEMA Analizi, şirketlerin işleri kesintiye uğradığında karşılaşacağı ortalama maliyetleri hesaplıyor.

Şirketler, kendi verilerini girebileceği gibi, sektör ortalamalarını kullanarak da felaketin maliyetini hesaplayabiliyor.

FEMA Analizi ile şirketler, BT süreçlerinde yaşanacak bir kesintinin, ortalama bir öngörüyle nasıl bir maliyet getireceğini hesaplayabiliyor.

Gerçek bir kesintide maruz kalınacak maliyetleri hesaplamak için, iş sürekliliğine etki eden bileşenlerin ayrıntılı olarak analiz edilmesi yani kapsamlı bir “İş Etki Analizi” yapılması gerekiyor.

Clonera Blog

“SPK Bilgi Sistemleri Yönetimi Tebliği” Hakkında
13 Haziran 2018

“SPK Bilgi Sistemleri Yönetimi Tebliği” Hakkında

by Selinin blog0 comments

  Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), yatırımcı haklarını koruma amacı ile kurulmuştur. Sermaye piyasasını düzenlemek, bu piyasa ile ilgili usul ve esasları belirlemek ile görevlidir. İdari ve mali özerkliğe sahip olan kurul, sermaye piyasalarında işlem ya da yatırım yapan firma ve kuruluşların, güven içerisinde  işlem yapabilmelerini sağlar. Aynı zamanda firma ve kuruluşların faaliyet alanları ile ilgili […]

Devamı
Buluttan Korkmayın!
8 Haziran 2018

Buluttan Korkmayın!

by Selinin blog0 comments

  Bulut teknolojisi, yeni dijital dönüşüm projelerini hayata geçirmek için, gereken hız ve ölçeklenebilirliği sağlayarak hayatımıza girdi. Ancak, BT departmanları için bu, o kadar da kolay bir süreç  olmadı.  Neden mi? Bulut da bazı zorlukları beraberinde getiriyor. Kapsamlı bir bulut stratejisi olmayan BT’ler için, bu durum daha da karmaşık.  Bu karmaşıklık, kurumların bulut kaynaklarına gereğinden fazla […]

Devamı
Dijitalleşen Dünyada Öncelik: İş Sürekliliği
6 Haziran 2018

Dijitalleşen Dünyada Öncelik: İş Sürekliliği

by Selinin blog0 comments

  Bir firmanın, BT sürecinin doğru çalışmasını sağlayan, teknolojiden sorumlu yöneticilerin görevleri gerçekten zordur. Çünkü her gün uygulamalarınızı, sunucularınızı ve hatta iletişiminizi tehdit eden, koşul ve durumlarla karşı karşıya kalırlar. Sel, deprem gibi doğal afetler, yangın, donanım arızaları, siber saldırılar ve yüzlerce potansiyel felaketi hasar almadan atlatmaları beklenir. Oysa ki, bir veri merkezinde milyonlarca bileşenden […]

Devamı