30 November 2018
, ,

Yeni Dünyada Hantal Şirketlere Yer Yok!

by Can Ekmekçi in blog 0 comments

Dijital dünyanın trendleri çok hızlı değişiyor. Değişimi idrak etmeye çalışırken çoğu zaman bu trendlerin hayatımızı nasıl etkilediğini ve bugünün dünyasındaki yansımalarını göremiyoruz ya da farkına varamıyoruz. Oysa ki dünya sadece 5 yıl sonra bile bugünün dünyasından çok farklı olacak.

Tüketiyoruz. Dünyada tüketici sayısı arttıkça ihtiyaç ve talepler de hızla değişiyor ve artıyor. 2030 yılında tüm dünyada orta sınıfın 5 milyar kişiye ulaşacağı tahmin ediliyor. Ve bu nüfus tükettikçe 56 trilyon euro’luk bir harcama ekosistemi yaratacak.

Bugün bile dünyada 75 milyar cihazın birbiriyle bağlantılı olduğu bilgisi sizde nasıl bir hisse yol açıyor? Ve bu sayı yıldan yıla artıyor.

Ütopya gerçek oluyor ve dünya dijital bir dünyaya dönüşüyor. Tüketim söz konusuysa sınırlar ortadan kalkıyor, pazar liderlerinin hangi ülkeden olduğu bizi o kadar ilgilendirmiyor artık. Cep telefonumuz aracılığı ile Fransa’da yaşayan bir üreticiden bir ürün satın alıp günler içinde tüketmeye bile başlayabiliyoruz. Oysa bu hızlı dijitalleşme çağında pek çok şirket ya da organizasyon çoktan yarışın dışında ve kara kara düşünüyor, “İşimi ayakta tutmak için nerden başlamalıyım, ne yapmalıyım ve bunu işimi sürdürürken yapabilir miyim?”.

Peki, kurumlar büyüme stratejileri ile uyumlu IT projeleri geliştirebiliyor mu? Bu, hızla dönüşen dünyaya adapte olabilmek için yeterli donanım, kalifiye işgücü ve gelire sahipler mi? Yoksa çoğu sadece bu karmaşa içinde hangi yöne gideceğini bilmeden, geleneksel yöntemlerle mi işini sürdürmeye çalışıyor?

Geleneksel yöntemleri unutun!

Insead İşletme Okulu’ndan Prof. Amitava Chattopadhyay, 2009’da şöyle bir görüşü savunuyordu: “İnsanlar, artık bir kez satın alma modellerini değiştirdiklerinde eski satın alma alışkanlıklarına dönmeleri çok uzun zaman alacak”. Pazarlama uzmanı Peter Fisk ise hantal şirketlerin ölçekleri nedeniyle sınırlı kaldığını ve “yeni” dönemde hantallıklarından kurtulan yapıların ön plana çıkacağını söylüyordu.

Clonera Bilişim Hizmetleri A.Ş. Hizmet Çözümleri Müdürü Doğan Yılmaz ise bu hantallığın önüne geçmek için ilk adımın iş sürekliliğine gereken değerin verilmesiyle atılabileceğini söylüyor “IT organizasyonları, yeni çağın iş yapış yöntemlerini desteklemek ve dijital teknolojilerin benimsenmesini hızlandırmak için yoğun bir baskı altında. IT departmanları, standart iş yüklerinden kurtulup, şirketine para kazandıran, maliyet avantajı sağlayan ve sektöründe lider, inovatif bir kurum haline gelmesini sağlayan bir organizasyon olarak konumlanıyor ve altını çizdiğimiz “Değer Yaratan IT” kavramı devreye giriyor. Gelişen teknoloji ile birlikte rekabet tüm şirketler için hızlanmış durumda, bu hıza yetişebilmek için şirketlerin dijital dönüşüm sürecine girip, artık IT organizasyonlarını şirketin işlerini geliştirebilecek, süreçlerini hızlandırabilecek şekilde konumlaması gerekiyor. Bu noktada %100 Türk sermayesi ile kurulan Clonera olarak biz devreye giriyoruz. Clonera’nın Yönetilen Hizmetleri ile standart IT yüklerini şirketlerin üzerinden alıp, kendi işlerine odaklanmaları için vakit yaratıyor ve maliyet avantajı sağlıyoruz.”

Clonera, iş ihtiyaçlarına, verilen servisin kritiklik seviyesine ve arıza durumunda sistem gereksinimlerine paralel olarak farklı hizmet paketleriyle müşterilerinin dijitalleşme sürecinde sağlam bir adım atmasına yardımcı oluyor.

Clonera’nın yönetilen hizmet çözümleri ile tanışmak için: https://clonera.net/


Clonera Blog