22 June 2018

Verilerinizi Bir Çalışanınıza Emanet Etmeniz “Büyük Risk”

by Selin in blog 0 comments

Veri, iş yaşamının en önemli bileşeni. Verinin korunması da, bu bağlamda, firmaların iş sürekliliği açısından büyük önem taşıyor. Elon Musk’ın birkaç gün önce, çalışanlarından birini, “büyük bir sabotaj” yapmakla suçlaması, veri güvenliği için, iç tehdidi tekrar gündeme getiriyor.

Elon Musk, firma çalışanlarına gönderdiği e-postada, üst düzey bir çalışanının, elektrikli araçların işletim sistemine ait yazılımda, değişiklik yaptığını ve hatta bazı gizli verileri, üçüncü partilerle paylaştığını öne sürdü.

Tesla gibi, büyük çaplı bir firmanın, rakiplerinin çok olduğunu tahmin edersiniz. Rakipler, bazen içeriden, kendilerine yakın bir köstebek arıyor ve şirketten beklentileri karşılanmayan çalışanlar, şirket aleyhine bu tür siber suçlar işleyebiliyor.

BBC’nin haberinde, Elon Musk’ın üçüncü partilerle, gizli verileri paylaştığını iddia ettiği çalışanının da, uzun süredir terfi beklediği ve bu terfinin gerçekleşmediği belirtiliyor.

Peki firmanızın verilerini, iç tehdit ya da farklı felaketlere karşı nasıl koruma altına alacaksınız?

 

Konu en değerli varlığınız verilerinizse, kurumsal bir firmaya güvenmek daha iyi değil mi?

Yönetilen Hizmetler  sayesinde kişilere değil, bu konuda milyonlarca dolar yatırım yapmış kuruluşlara, iş sürekliliğinizi emanet edersiniz. Aynı zamanda bütün süreçleriniz ITIL deneyimlerine, birikimlerine  uygun olarak gerçekleştirilir.

Clonera, müşterileri ve iş ortaklarıyla uzun vadeli, karşılıklı güvene dayalı ilişkiler kurarak ve sürekli büyüyerek, Türkiye’deki bilişim sektöründe, yönetilen servisler alanında en güvenilen ve ilk akla gelen firma olmayı hedefliyor.

Yönetilen Hizmetlerle, lokasyondan bağımsız olarak, veri merkezlerinde,  BT hizmetlerinin uçtan uca yönetilmesi mümkündür. Clonera, 7/24 çalışan mühendis ekibiyle, bu hizmeti  müşterilerine kesintisiz sunar.


Clonera Blog