27 Temmuz 2018

Veri İşleme Sistemi Arızası Hava Sahasını Kapattı

by Selin in blog 0 comments

Hava trafik kontrolünü sağlayan Belgocontrol’den gelen bilgiye göre,  Belçika’da uçuş veri işleme sistemi bozulduktan sonra, hava trafiği geçici olarak durduruldu.

Yerel De Morgen gazetesinin haberinde,  uçuş veri işletim sisteminin, Belçika üzerindeki konumu belirleyemediği belirtildi. Uçakların hedef, yükseklik ve hızının da belirlenemediği eklendi. Bu durum, kontrol sistemini üst düzey güvenlik önlemi almaya zorladı.

Olayı çok ender bir durum olarak nitelendiren Belgocontrol’ün sözcüsü Alain Kniebs, açıklamasında “Hava sahası güvenlik nedeniyle kapatıldı, buna gökyüzünü temizleme prosedürü diyoruz,” dedi.

Yüzlerce İnsan Mağdur Oldu

Hava sahası yerel saate göre 16.00’dan kısa bir süre sonra kapatıldı. Bu süreçte Belçika’ya inmesi gereken ve oradan geçen tüm uçuşlar yeniden yönlendirildi. Hava trafik denetimi, kaç uçuşun bu sorundan etkilendiğini söyleyemedi. Gelen haberlere göre Belçika’daki altı havalimanı bu durumdan etkilendi.

Olaydan etkilenen toplam yolcu sayısı bilinmiyor. Haberlerde aktarılana göre sadece Charleroi Havalimanı’nda 189 yolcusuyla üç uçuş iptal edildi, başka bir uçuş yön değiştirdi ve sekiz uçuş rötar yaptı.

Felaketlere Karşı Önlem Alınmalı

Yaklaşık bir buçuk saat sonra Belgocontrol, uçuş verileri ile ilgili problemin çözüldüğünü ve hava sahasının tamamen açık olduğunu söylese de yerel basında çıkan haberlere göre havaalanlarının normale dönmesinin iki-üç saati bulduğu belirtiliyor. Yüzlerce insanın mağdur olmasının yanında, uçuşların iptali yüzünden firmalar büyük bir zarara uğradı.

Felaketler yaşanır fakat işinizin devam etmesi gerekir. Felaket Kurtarma ve İş Sürekliliği hizmeti ile olası kriz durumları kontrol altına alınabilir. İnsanlar, büyük bir sorun olmadan  iş süreçlerine devam ederek, normal yaşantısına geri dönebilir. Clonera, felaket kurtarma politikalarını ve felaket kurtarma planlarını ISO 27031 standartlarına uygun olacak şekilde dokümante eder. Müdahaleye gerek kalmaksızın çalışmaya devam etme imkânı sağlamak ve olası felaketlere karşı önlem alabilmek için formumuzu doldurun, sizi arayalım.

 


Clonera Blog