10 February 2017

Ulusal Siber Güvenlik Stratejisi ve Eylem Planı Açıklandı

by selin in blog 0 comments

Güvenli bir gelecek için dijital dönüşüm, 2019’a kadar tamamlanacak.

Ulaştırma Haberleşme ve Denizcilik (UHD) Bakanlığı tarafından 9 Eylül tarihinde açıklanan 2016-2019 Ulusal Siber Güvenlik Stratejisi ve Eylem Planı, güvenli bir gelecek için yapılacaklar konusundaki yol haritasını net bir şekilde ortaya koydu. Siber saldırıların Türkiye’nin gündemine en üst düzeyde girmesi, bireylerden şirketlere toplumdaki tüm kesimler için değişimi beraberinde getiriyor. Bakanlık, dijital dönüşüm sürecinin tamamlanması için 2019 yılını hedef gösteriyor.

Türkiye; ABD, Hindistan ve Japonya’nın ardından siber saldırılara en çok maruz kalan 4. ülke konumunda bulunuyor. UHD Bakanı Ahmet Arslan’ın açıklamasına göre, ülkemize yönelik saldırılar yaz döneminde 2,5 kat artış gösterdi ve bunlar bireylerden çok kurumları hedef alan saldırılardı. Siber güvenliğin, ulusal güvenliğin ayrılmaz bir parçası olduğu anlayışının tüm kesimlerde yerleşmesini sağlamak için çalıştıklarını ifade eden Bakan, “Yılda 90 milyon siber saldırı teşebbüsü yaşanıyor. Giderek artan saldırıların ekonomiye verdiği zarar çok yüksek. Forbes Business’ın araştırmasına göre, bu saldırıların ülkelere yıllık maliyeti 400 milyar USD. Bu rakamın 2019 sonrasında 2 trilyon USD’ye erişmesi bekleniyor.” dedi.

Peki ya kurumlar… Araştırmalara göre, 2015 yılında dünya üzerindeki kurumsal bilgisayarların yaklaşık %58’ine en az bir kere, kötü amaçlı yazılım bulaştırmayı hedefleyen saldırı gerçekleştirildi. Başka bir araştırmaya katılan IT yöneticilerinin %36’sı, yöneticilerinin siber güvenliğe gereksiz masraf gözüyle baktığını belirtiyor.

Tüm dünyanın bilgi güvenliği konusunda alması gereken bir hayli yol var. UHD Bakanı da eylem planının 9 Eylül’deki tanıtım toplantısında, siber güvenlik konusuna daha çok önem verilmesini sağlamak için farkındalığı artırmak gerektiğini, çalışmalarını bu yönde sürdürdüklerini açıkladı. Artık terör örgütlerinin bile siber saldırılar yoluyla devletlere zarar vermeye çalıştığını düşündüğümüzde, şirketlerin bu tarz saldırıların iş sürekliliklerini etkilememesi için yatırım yapması, saldırılara yönelik felaket kurtarma altyapısını oluşturması ve kendini güvence altına alması kaçınılmaz hale geldi.

Türkiye’nin işi durmasın misyonuyla kurulan Clonera kurumların bilgi, iş, prestij, zaman, para kaybına uğramadan işlerini sürdürebilmelerini sağlıyor. Dijital olarak çöküntüye uğrayan şirketler, Clonera sayesinde işlerini dakikalar içerisinde yeniden devreye alarak kesintisiz hizmet verebiliyor. Siber saldırıların yanında doğal afetler, beklenmedik arızalar gibi  işleri durduran durumlara karşı güvence sağlayan Clonera, finans sektöründen, kamu, enerji, eğitim, perakende, lojistik gibi birbirinden çok farklı birçok sektöre hizmet veriyor.

Siber saldırılarla işinizin durmaması için Clonera’nın sunduğu
Hazır | Kolay | Gerçek Felaket Kurtarma ve İş Sürekliliği Çözümü‘nü inceleyebilirsiniz.

Ulusal Siber Güvenlik Stratejisi ve Eylem Planı’nı okumak için tıklayın.


Clonera Blog