17 February 2017

Türkiye’deki her 3 şirketten biri dijital felaket yaşıyor!

by selin in blog 0 comments

Kurumların dijital dönüşüm yolculuğu sürüyor ve dijitalleşmenin yarattığı yeni çalışma ortamı, çok önemli bir soruyu gündeme getiriyor: “Dijital bir felaket yaşarsak, işimizin kesintisiz sürmesini sağlayabilecek miyiz?”

Clonera olarak, Türkiye’deki şirketlerin dijital felaketlere hazırlıklı olup olmadığını anlamak amacıyla, felaketlerolur.com adresi üzerinden yayınlanan bir anket hazırladık. Üç aylık süreyle yayında kalan ankete 400’ün üzerinde BT yöneticisi katıldı. Türkiye’nin BT karnesine dair önemli veriler elde ettiğimiz anketin sonuçları uluslararası araştırmalarla da uyumluluk gösteriyor.

Ankete katılan ve ortalama 50 sanal sunucuya sahip şirketlerin yarısı, BT sistemlerini güvence altına almak için bir “felaket kurtarma ve iş sürekliliği çözümü” kullanmıyor. Üstelik, ankete katılan her 3 şirketten biri, son 1 yıl içinde BT servislerini durduracak bir dijital felaket yaşamış. Şirketlerin neredeyse yarısının felaket kurtarma çözümü ve / veya felaket senaryosu yok.

Şirketlerin %65’i sistemlerini yedekten geri döndürmüş ancak uygulamalarına ulaşamamış. %8’i ise sistemlerini hiç geri getirememiş! Şirketlerin yalnızca %3’ü doğal afetler nedeniyle bir dijital felaket yaşamış ve işi kesintiye uğramış. İş kesintilerinin asıl sebeplerini; kullanıcı hataları, sistem arızası, siber saldırı ya da güç kesintisi gibi dijital felaketler oluşturuyor.

BT hizmetlerinin kesintiye uğramaması için bir çözüm kullanmayanların %64’ü, felaket kurtarma  çözümlerinin maliyetinin yüksek olduğuna dair bir yanılgıya sahip!

Bu anketin sonuçlarını değerlendirdiğimizde gördük ki; geleneksel felaket kurtarma yöntemlerinin karmaşık ve zor süreçleri kurumları yıldırmış. Oysa Clonera, her kurumun ihtiyacına uygun paket çözümler sunarak BT hizmetlerini güvence altına alıyor. Üstelik benzersiz RTO ve RPO değerlerine sahip Clonera, %80 daha uygun maliyetle bu çözümleri sunuyor. 1 günde kurulabilen Clonera denemek isteyen herkese ücretsiz demo olanağı sağlıyor ve kurumlar, www.clonera.net adresinden kolaylıkla demo kaydı yapabiliyor.

Şirketler, “Türkiye’deki BT Sistemleri Felaketlere Hazır mı?” başlığıyla yayında olacak felaketlerolur.com adresinde, BT süreçlerinin felaketlere ne ölçüde hazırlıklı olduğunu test etmeye devam edebilecek. İlerleyen günlerde bu adreste farklı şirketlerin yaşadığı dijital felaketlerin hikayelerini de görebileceksiniz. Anketin ayrıntılı raporuna aşağıdaki adresten ulaşabilirsiniz.

http://felaketlerolur.com/rapor/

Felaketler olur, Türkiye’nin işi durmasın diyor ve anketimize katılan BT yöneticilerine bir kez daha teşekkür ediyoruz.

Funda Yener
Clonera Bilişim Hizmetleri
Pazarlama Müdürü


Clonera Blog