23 April 2019
, ,

Şirketler Neden “Yönetilen IT Hizmetine” Kayıyor? Bununla İlgili Yapmanız Gerekenler Neler?

by Damla Tokgöz in blog 0 comments

Şirketler Neden “Yönetilen IT Hizmetine” Kayıyor? Bununla İlgili Yapmanız Gerekenler Neler?

Dünya genelinde şirketlerin, tüm iş teknolojisi ihtiyaçları için bir Yönetilen hizmet sağlayıcısı ile çalışmanın faydalarını fark etmesiyle birlikte Yönetilen IT hizmeti yükselişe geçti. Günümüzde yönetilen IT hizmeti, yeni bir kavram olmasa da, 7 gün 24 saat izleme, yönetme ve sürdürme ihtiyacı duyan orta ve büyük ölçekli şirketler için bir operasyonel model haline geldi.

Yönetilen IT hizmetleri, IT’nin bir işletme olarak çalıştırıldığı ve bu nedenle işletme gereksinimlerine göre optimize edilebildiği operasyonel bir değişimdir. Private cloud, public cloud ve şirket içi uygulamalar gibi Hybrid IT ortamları işleten şirketler, teknolojik sistemlerinin tümü veya bir kısmı için hizmet sözleşmesi yapabiliyor. Bütünleşik iş sürekliliği çözümleri sunan Clonera olarak, Yönetilen IT hizmetinin sağladığı avantajları ve neden daha fazla şirketin bu modele kaydığını başlıca nedenleri ile aşağıda sıralıyoruz.

Tam Zamanlı Güvenlik Sağlar

Şirketlerin 7/24 sunucularını izlemek için tam zamanlı personel alımı gerçekleştirmesi pahalı ve IT bütçesinin çoğunu tüketebiliyor. Bunun yerine, yönetilen IT hizmetleri sağlayıcısı ile anlaşarak zaman ve kaynaktan tasarruf edilebilir. Bir telefon uzaklığındaki IT hizmeti sağlayıcıları; hizmetleriniz, uygulamalarınız, web siteniz veya donanımınızın sorun çıkartması durumunda, sistemlere hızlıca müdahale ederek çözüm sağlayabiliyor.

IT güvenliği, işletmeler için büyük bir endişe kaynağı olduğu için, bir yönetilen hizmet sağlayıcısına sahip olmak, (DDoS) saldırıları veya kötü amaçlı yazılım sorunları gibi ihlalleri ele alma konusunda yetenekli oldukları için bu tarz endişeleri ortadan kaldırabilir. Özellikle de sıkı regülasyonlara tabi şirketler için yönetilen hizmet sağlayıcısı tüm gereksinimlerin karşılandığından emin olmanızı sağlıyor.

IT Ekiplerine Verimli Bir Destek Sağlar

Günlük rutin IT işlemlerinin iş yükünü üstlenen yönetilen hizmet sağlayıcılar, şirketin sahip olduğu IT departmanının daha verimli ve şirket için asıl önemli olan, şirkete katma değer sağlayacak işlere odaklanabilir ve bir “cost center” olarak algılanan IT departmanının bir “profit Center” a dönüşmesini sağlayabilirler. Ayrıca IT departmanının her uzmanlığa sahip çalışan kişi tutması oldukça maliyetli olduğundan, mevcut ekibin şirketlerine fayda sağlayacak projeler ile ilgilenirken, sürekli yeni kavramları öğrenmeye zaman bulamama sorununu da ortadan kaldırmış olacaktır.

İzleme ve Yönetimde Kolaylık Sağlar

Tüm şirketler, virüsten koruma yazılımı, işletim sistemi güncelleştirmeleri vb. öğeler için donanımlarını izlemeli ve güncelleştirmelidir. Bu işlem, başka yerlerde kullanılabilecek zaman ve kaynakları kullanır., Bu sorumluluğu yönetilen hizmet sağlayıcısına taşıyarak, şirketlerin IT çalışanlarının sistem odası, network vb kurumsal sistemlerini yönetmekten kurtulmasına olanak sağlar. Yönetilen hizmet sağlayıcısı, tüm kurumsal sistemlerin, güncellemelerini ve yamalarını düzenli olarak yaptığından, sistemlerin güncel ve güvenli kalmasını da sağlayacaktır.

Ayrıca, Yönetilen hizmet sağlayıcısı yapılandırmalar, düzeltme ekleri ve devam eden bakım için her cihaza uzaktan erişebilir. Herhangi bir nedenden dolayı yerinde onarım gerekliyse, sistem sorununu çözmek için belirlenmiş bir teknisyeni uyarabilir. Yönetilen hizmet sağlayıcıları düzenli ve tutarlı performans sağlamak için sanal sunucuları izler ve bakımını yapar, sorunları giderir.

Geliştirilmiş Raporlamalar Sunar

Birçok şirket, performans izlemesini IT hizmetlerinin önemli bir parçası yapan bir hizmet düzeyi sözleşmesine (SLA) bağlıdır. Yönetilen hizmet sağlayıcısı performansı izleyebilir ve herhangi bir donanım veya cihaz için ne zaman işlem yapılması gerektiğine dair teknisyenleri uyarabilir veya kendi de müdahale edebilir. Yönetilen hizmet sağlayıcıları, standart OEM garanti şartlarının ötesinde gelişmiş SLA ölçümleriyle ilgili rapor verebilir. Küçük ve orta ölçekli işletmeler için, bu hizmetlerin OEM aracılığıyla elde edilmesi maliyetli olabilir, bu nedenle bağımsız bir hizmet organizasyonu uygun bir alternatiftir.


Clonera Blog