1 Ekim 2018
, ,

Siber Saldırılara Karşı Önlemini Almayan Şirketler Büyük Tehdit Altında!

by Can Ekmekçi in blog 0 comments

Her şeyin dijitalleştiği çağımızda bireysel yaşamdan iş dünyasına her alanda hızlı bir dönüşüm yaşıyoruz. Bu dönüşüm nedeniyle hemen herkesin gündeminde gittikçe daha üst sıralarda yer almaya başlayan bir konu olan siber saldırılar, Avrupa’nın en büyük ekonomisine yaklaşık 43 milyar avroluk (50 milyar dolar) darbe vurdu.

Almanya’da geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir araştırmaya göre, ülkedeki üreticilerin üçte ikisi, siber saldırılara maruz kaldı ve bu şirketlerin büyük bölümü saldırılara karşı savunmasız ve hazırlıksız olan küçük ve orta ölçekli şirketlerdi. Saldırıya maruz kalan şirketlerin yüzde 19’unun BT ve üretim sistemleri çöktü, yüzde 11’inin ise tüm iletişimi kesildi ve işlerini sürdürümez hale geldiler. Yüzde kaçının bu saldırılar sonrası yeniden toparlanarak işini sürdürebileceği şimdilik bilinmiyor ancak tahmin etmek zor değil.

Almanya Endüstri Birliği Bitkom Başkanı ülke ekonomisine böylesine zarar veren bu durum karşısında bir açıklama yaparak, şirketlerin siber güvenliği daha ciddiye almasını ve bu konuya yatırım yapmalarını istedi.

Türkiye’de de durum farklı değil. Türkiye, siber saldırılara maruz kalan ülkeler arasında 4. sırada. Clonera’nın konuyla ilgili araştırmasına göre, Türkiye’deki şirketlerin yüzde 95’i dijital felaket yaşıyor. İster siber saldırılar olsun ister deprem, sel gibi doğal afetler, felaketlerin önceden saptanamaması ya da hazırlanan felaket senaryosunun yetersiz olması, iş sürekliliğinizin kesintiye uğramasıyla sonuçlanır.

İş dünyasının hatta devletlerin gündeminde ilk sıralarda yer alan siber saldırılar gibi olası yaşanacak iş kesintilerinde, ortaya çıkan riskleri yok etmenin veya minimalize etmenin en önemli gerekliliklerden biri de, hızlı davranmak ve hazırlıklı olmaktır. Bir felaket kurtarma ve iş sürekliliği  çözümüne sahipseniz,  hizmet sağlayıcınız bir kurtarma operasyonu gerektiğinde, hemen aksiyon alabilir. Hizmet sağlayıcınız BT servislerinizin bir kısmını yada tamamını yazılımsal, donanımsal, sistem odası arızaları ve felaketlere karşı hazır duruma getirir. Böylece işiniz kesintiye uğramaz ve devam eder.

Clonera’nın geliştirdiği Bulut Felaket Kurtarma ve İş Sürekliliği Çözümü (CDRP) işletme ve kurumların ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda özelleştirilmiş bir çözümdür. Öncelikle şirketlerin kritik uygulalamaları belirlenir, iş etki analizleri yapılır. Clonera Bulut Felaket Kurtarma ve İş Sürekliliği Çözümü ile herhangi bir zamanda felaket senaryosu test edilebilir. Yalnızca test anında ya da felaket yaşandığında ihtiyaç duyulacak kaynaklar için kullandıkça ödeme yapma avantajı sunan Clonera, bu çözümle yüzde 80 maliyet avantajı elde etmenizi sağlar.Neredeyse sıfıra yakın veri kaybı (RPO) ile maksimum 15 dakika (RTO) içerisinde kaldığı yerden işin devamlılığını sağlayan Clonera CDRP, uzman personel kadrosuna gerek olmadan iş sürekliliğini garantiler.  Network tasarımından süreçlerin oluşturulmasına, felaket senaryolarının belirlenmesinden test ve revizyonlara kadar her adımda Clonera’nın uzman desteğini alan işletme ve kurumlar siber saldırılara en donanımlı şekilde hazırlanır ve bunun için de büyük yatırımlar yapması gerekmez.

Kaynak :

https://www.reuters.com/article/us-germany-security-cyber/cyber-attacks-cost-german-industry-almost-50-billion-study-idUSKCN1LT12T


Clonera Blog