5 July 2018

Online Saldırılar Büyük Bir Tehdit

by Selin in blog 0 comments

 

İnternet üzerinde yapılan, neredeyse tüm işlemler için, kişisel bilgilerinizi girmek zorundasınız. . Özellikle, online alışverişlerde ya da, online hizmet aldığınızda, birçok bilginizi hizmet sağlayan kurumlarla paylaşıyorsunuz.

Facebook ve Google gibi dünyaca ünlü şirketlere ek olarak, Biletix de online saldırılardan zarar gördü. Bu olay, 2006 yılından beri, şirketin hisselerine sahip olan, Amerikan şirketi Ticketmaster tarafından duyuruldu. İngiltere’de meydana gelen saldırı, Ticketmaster’ın 40.000 İngiliz kullanıcısını etkiledi. Türkiye tarafında ise, kaç kullanıcının etkilendiğine dair bir açıklama yapılmadı.

Firma, çalınan veriler karşısında, kullanıcılardan şifrelerini değiştirmelerini ve kart hareketlerini kontrol etmelerini istiyor. Biletix tarafında ise, kapsam bilinmediğinden dolayı, kullanıcılara herhangi bir önlem için bilgilendirme yapılmadı.

Peki Kişisel Veriler Nasıl Güvenceye Alınır?

Yürürlüğe giren, Kişisel Verileri Koruma Kanunu (KVKK) uyarınca, artık verilerin güvenliği ve gizliliği daha çok önem taşıyor. Şirketler, her geçen gün daha güçlü güvenlik önlemleri uyguluyor. Artan güvenlik önlemleri, online verileri koruyarak, saldırılara karşı sağlam bir duvar oluşturuyor. Bu noktada, kullanıcıların hangi verilerini paylaştığı oldukça önemli. Yeni KVKK kapsamında, şirketler veri yönetimi konusunda daha hassas. Böylece, kullanıcılar da veri kaybı ya da verilerin ele geçirilmesi karşısında daha fazla güvenceye sahip.

Clonera ile Yüksek Seviye Veri Güvenliği

Kullanıcı verilerini güvende tutmak için, her türlü önlemi alan Clonera,  sağladığı hizmetlerin her aşamasına, uyum süreçlerini entegre etti. Aynı zamanda Clonera ile, felaket kurtarma politikalarını ve planlarını, ISO 27031 standartlarına uygun olacak şekilde  dokümante edersiniz.


Clonera Blog