25 Haziran 2019
, ,

IT Altyapılarını İzlemenin 5 Faydası

by Damla Tokgöz in blog 0 comments

IT Altyapılarını İzlemenin 5 Faydası

IT departmanlarının yaşanan sorunları çözmek için oldukça fazla zaman harcadığı görülmektedir. Sorunların aksamalara neden olmadan onları tanımlamaya çalışmak da harcanan zaman açısından sorunları çözmeye uğraşırken kaybedilen zamandan pek de farklı değildir. Ancak IT departmanlarının optimum performansta çalışması ve hataları önlemesi için proaktif altyapı izlemesi esastır. Öncelikle tüm sorunların hemen görünmeyeceğini ve belli bir süreden sonra fark edileceğini unutmamak gerekir. Eğer IT ortamınızı izlemiyorsanız, son kullanıcılarınıza verimli ve tutarlı bir hizmet verdiğinizden nasıl emin olabilirsiniz ki?

Bu sebeple altyapınızın tamamen izleniyor olması, sorunları önlemede büyük önem taşır ve onun geleceğini şekillendirmek için bilinçli kararlar almanıza yardımcı olur. Bütünleşik iş sürekliliği çözümleri sunan Clonera, Cloneye hizmeti ile IT altyapılarınızı sağlıklı bir şekilde izlemenin sizlere sunacağı 5 etkili faydayı sıralıyor.

1. Veri Odaklı Bakış Açılarına ve Kararlara Neden Olur

IT izleme, IT altyapınızın gerektiği gibi çalışmasına yardımcı olmaktan daha fazlasını sağlar. Ayrıca genel IT stratejinizi oluşturma ve biçimlendirmede de hayati bir unsurdur. Unutmayınız ki, IT ortamınız son kullanıcılarınız için optimum performans sağlamalıdır. Ancak, teknoloji ve iş ihtiyaçları geliştikçe, IT altyapınızın performansından ve altyapıda ne gibi değişiklikler gerektiğinden nasıl emin olabilirsiniz?

Bir IT karar vericisi olarak sizlerden, IT ortamının nasıl performans gösterdiğini ve riskleri en aza indirmek için neler yaptığınızı ispatlamanız beklenir. Bu yüzden altyapı izleme, performansınızı karşılaştırmanıza olanak sağlar. Eğer bir izleme gerçekleştirmiyorsanız, IT ortamınızın nasıl olduğunu bilmeniz imkansızdır.

Altyapınızı verimli bir şekilde izlemek, yalnızca IT departmanı için değil, diğer iç paydaşlar için de değerli olan kritik bilgilere erişiminiz olduğunu gösterir. Şirket yöneticileri IT ortamlarının gerçekte nasıl performans gösterdikleri hakkında çok az bilgiye sahiptir. Genelde farkında oldukları tek zaman, aksamaların olduğu ve işin risk altında olduğu zamandır. Çünkü her hangi bir kesinti olması diğer şirket çalışanlarının da verilerine ulaşamaması ve işlerinin kesintiye uğramasına sebep olur. Yani kurumların sahip oldukları verilerin kullanılabilirliği, sahip olunan sistem altyapısının sürekliliği ile doğru orantılıdır. IT ortamınızı izlemek, sistem kesintisi riskini azaltabilmenizi ve sistemleri proaktif olarak yönetmenizi sağlar.

2. Felaketleri Önlemek İçin Sorunları Erken Teşhis Eder

IT sisteminizin proaktif analizi, yaşanabilecek büyük aksaklıkları önleme şansınızı yükseltir. Yaşanılan arızaları ve altyapınızın düzenli olarak izlemek, sistemlerinizdeki herhangi bir tutarsızlığı tanımlayabileceğiniz ve korelasyonları anlayabileceğiniz anlamına gelir. Ayrıca ağlarınızı izlemek, ağ tıkanıklığı gibi aksaklıkların son kullanıcıları etkilemeden önce algılanmasını ve çözülmesini sağlar. Sistemlerinizi sürekli izliyorsanız, gelen alarmlardan çıkabilecek sıkıntıyı çok daha öncesinden fark etme olasılığını daha arttırır. Böylelikle sorunun son kullanıcıyı etkilememesi için devreye girmeniz hızlanır. Bu yaklaşım yalnızca son kullanıcılar için daha üretken olmakla kalmaz, aynı zamanda IT departmanındaki yükü de hafifletir.

3. Verimliliği Ve Performansı İyileştirir

IT izleme, yalnızca mevcut performansın ölçülmesini içermez. İyileştirmenin gerektiği alanların araştırılıp belirlenmesi için de önemlidir. Sisteminizin gerektiği gibi çalışmasını sağlamak için altyapınıza ince ayar yapmanıza olanak sağlayan izleme yazılımları, ekibinizin ağın nasıl çalıştığını ve sistemlerinizin birbirleriyle nasıl etkileşime girdiğini anlamalarına yardımcı olur. Bir sorunun ortaya çıkmasını beklemek yerine, kesinti yaşatabilecek olan alanları proaktif olarak tanımlayabilme avantajına sahip olursunuz. Bu da sizlere potansiyel problemleri saptayarak gelecekteki zaman kaybını önlemeye yardımcı olur.

4. Planlama ve Bütçeleme Sayesinde IT Sisteminiz Gelişir

Tüm sistemlerde olduğu gibi, IT varlıklarınızın da sahip oldukları ve belirli periyotlarda kontrol edilmesi gereken yaşam döngüleri vardır. Onları izlemiyorsanız, bu araçların etkili şekilde çalışıp çalışmadığını nasıl bilebilirsiniz? Bu varlıkların performansı zaman içinde değişeceği için aynı şekilde stratejinizin de değişmesi gerektiğini unutmayın. Yalnızca teknolojik varlıklarınız adına bir envantere sahip olmanız ve iyileştirilmesi gerektiğinde harekete geçmeniz kadar, bu araçların devam eden performansını izlemek de aynı derecede önemlidir. Çünkü mevcut envanterinizin performans durumu yeni yatırım kararlarının büyüklüğünü etkileyebilecek önemli parametrelerdir. Bir izleme sistemine sahip olmanız bu durumlar için planlama yapmayı ve bütçelerinizi hazırlamanızı çok daha kolaylaştırır ve daha doğru yatırımlar yapmanızı sağlar.

5. Kesintileri ve İş Kayıplarını Önler

Sisteminizin kapalı kalma süresi yalnızca son kullanıcının deneyimini ve verimliliğini etkilemekle kalmaz, aynı zamanda şirketin itibarını da etkiler. IT ortamınızın izlemek, işletmenizin sahip olduğu sistem altyapısında meydana gelen kronik sorunları ve kesintiye sebep olma ihtimali olan durumları tanımlamanıza ve fark etmenize yardımcı olabilir. İzleme için proaktif bir yaklaşım benimsemek, anlık olarak sistem verilerine bakmaktan daha anlamlıdır. Çünkü ağınızın çalışıyor olması bunun verimli çalıştığı ve gelecekte sorunların yaşanmayacağı anlamına gelmez.

IT ortamınızı izlemek, uygulamalarınızı test etmek kadar önemlidir. Birçok işletme düzenli testlerin yeterli olduğunu düşünüyor. Ancak çeşitli eşikler üzerinde testler yapıyor musunuz? Örneğin, sisteminizin aşırı yüklenip yüklenemeyeceğini veya sistem özelliklerinin yeterli olup olmadığını test etmiyorsanız, ağınızın; yeni çıkaracağınız bir ürünün tanıtımı için oluşturacağınız kampanyadan kaynaklı oluşacak yoğunluğa hazır olup olmadığını nasıl anlarsınız?

IT karar vericilerinin kesintisiz performans sağlamak ve verimliliği artırmak için sürekli baskı altında olduğunu unutmamak gerekir. Kalıpların ne olduğunu ve altyapınızın özelliklerini öğrenmek, işinizi etkilemeden sorunları tespit edebileceğiniz ve aynı zamanda önceki davranışlardan ve eğilimlerden çıkarımlar elde edebileceğiniz anlamına gelir. Böylece her zaman en yüksek performansla hareket ederek IT ortamınızın düzenli yönetimini sağlayabilirsiniz. Clonera’nın Cloneye hizmeti ile IT izleme, karşı karşıya kaldığınız soruları cevaplamanıza yardımcı olacak ve böylece bilinçli kararlar verebileceksiniz.


Clonera Blog