30 May 2018

İş Sürekliliğinize Asıl Darbe ‘İçerden’ Gelmesin

by Selin in blog 0 comments

 

Verilerinizi, sistem ve uygulamalarınızı koruma konusunda tehlikeyi hep dışardan beklemeniz gerektiğine dair pek çok haber, araştırma ve rapor okumuşsunuzdur. Tehlike hep dışarıdadır; doğal afetler, yangın, siber saldırılar, kötü amaçlı yazılımlar… Oysa ki durum hiç de böyle değildir.  Asıl tehlike içeridedir!

Dünyaca ünlü CRN Magazine’in yaptığı bir çalışma gösteriyor ki, iş sürekliliğinizin en büyük tehdidi aslında çalışanlarınız…Bu araştırmada çalışan hatası iş kesintilerinin bir numaralı nedeni olarak gösterilirken, diğer BT aksama olaylarının çoğunda da insan faktörü ön planda. Mesela, bir siber saldırıyı başlatmak için yeterli olan bir bağlantıya bilmeden de olsa tıklayan sizin çalışanınız… Bu yüzden de verilerinizi korumak ve iş sürekliliğiniz için oluşturduğunuz strateji, dış tehditleri olduğu kadar çalışan davranışlarınızı da kapsamalıdır. Sizin için içerden karşılaşabileceğiniz tehditleri ve çözüm yollarını derledik.

Yazılım sorunu deyip geçmeyin

CRN raporuna göre, iş kesintilerinin ilk sebebi çalışan hatasıysa ikinci sebebi de yazılım sorunları.  Bu sorunlar onarmaktan çok daha beter sorun yaratan yazılım eklentilerinden, entegre olduğu sistemle tüm bağlantısını kesen güncellemelere; kontrol dışı yeniden başlatmalardan, sistemin askıda kalmasına kadar pek çok şekilde karşınıza çıkabilir. Pek çok yazılım satıcısı piyasaya sürdüğü yazılımın sizin üretim sisteminizde nasıl bir performans sergileyeceğini bilmez, bilemez de… Burada yapabileceğiniz en akıllıca şey, yazılımı iş kesintilerine neden olmadan, test etmektir. Clonera, kurumsal veri, uygulama ve süreçlerinizi taşıyan iletişim ağlarındaki uygulamaların etkin ve proaktif bir şekilde uçtan uca yönetilmesini sağlar.  Böylece tek bir çözüm noktası ile iletişimde olarak, esnek, hızlı, güvenli bir veri iletişim ortamında sorunlarınızı çözersiniz. Tüm hata yönetimi ve test etme gibi zahmetli süreçleri işin uzmanına bırakarak rahat edersiniz.

Kim korkar fidye yazılımlardan!

Kaybedilen iş verimliliğinin önde gelen nedenleri listesinde virüsler / fidye yazılım saldırıları var. Tüm çalışanlarınız da bu konuda hata yapma potansiyeline sahiptir. Şirketler, potansiyel bir virüsün nasıl tespit edilip önleneceği konusunda çalışanlarını eğitebilir ancak bir siber saldırıyı başlatmak için sadece tek bir hatalı/bilinçsiz tıklama yeterlidir. Fidye yazılımlar, cihazınızda yer alan dosya, klasör ya da uygulamaları şifreleyerek program ve verilere ulaşmanızı engeller. Verilerinize ulaşmak için, dosyalar ve sistemdeki şifrelerin kaldırılması karşılığında sizden para isterler.

Fidye yazılımların getirdiği en büyük tehdit, antivirüs ve anti-malware barındıran sistemlere bile sızabilmeleri… Sisteminizde hangi veri ve uygulamaların encrypt edildiğine ve belirlemiş olduğunuz kurtarma önceliğine göre, Clonera size uygun çözüm alternatifleri sunar. Off-site olarak tutulan backuplar, güvenilir bir çözüm sunmaz. Kaybolma, zarar görme gibi olasılıklarda kaybolan veriyi geri getirme şansınız olmaz. Bu eski tarz yöntem yerine, çok daha güvenilir olan bulut yedekleme (cloud backup) yöntemini kullanmak, verilerinizin yedeğini almak için daha mantıklı bir tercih olur.

Verileriniz güvende mi?

Verileriniz her gün artar ve bu büyüme ile uğraşmak zordur. Sunucuların depolama kapasitesinin büyük olması ve potansiyel olarak onlarca uygulamanın aynı anda çalışması gerekir. Özellikle küçük ve orta ölçekli kuruluşlar için bu durum ekstra maliyetlidir.  İşletmeniz aslında verilerinizden oluşur. Bu nedenle verileriniz güvenli bir şekilde, koruma altında ve her zaman ulaşılabilir olmalıdır. Clonera’nın veri yedekleme hizmeti ile  veri yedeklerinizin dışarıya taşınma işlemi çok hızlı, otomatize ve güvenilir olarak gerçekleştirilir. Geleneksel yedekleme sistemlerine göre daha hızlı işlem yaparsınız ve yedeklerin periyodik olarak dışarı çıkartılması işlemi ile siz uğraşmazsınız.

Özensiz çalışanlar da var

Bu son kategoriye hemen hemen hepimiz giriyoruz. Hemen hemen her BT uzmanı, “Önemli bir dosyanın eksik ve nereye gittiğini veya kimin kaybettiğini ya da yok ettiğini hiç bilmediklerini” bildiren çağrılar aldığına dair en azından bir hikayeye sahiptir.  BT departmanları için kayıp dosyaları kurtarma artık en alışıldık ama bir o kadar da zaman alan görevlerden biridir. Günümüzde verilerin sürekliliği ve ulaşılabilirliği hali hazırda zorken,  böylesi kullanıcı hatalardan kaynaklanan kriz anında bu verilerin kurtarılması çok daha zorlaşır. Bu gibi bir durumda iş sürekliliğini sağlamak için tüm firmaların iş planına uygun felaket kurtarma çözümüne sahip olması gerekir. Bu çözüm BT departmanlarının da iş yükünü hafifletir ve onlara kendi işlerine odaklanacakları ortamı  ve zamanı sağlar.

İş yeriniz için seçeceğiniz, bulut tabanlı felaket  kurtarma ve iş sürekliliği hizmetlerinin, altyapı ve uygulama yönetimiyle bulutun hızının, ölçülebilirliğinin ve maliyet etkinliğinin değerlendirilmesi gerektiğini unutmayın. Kriz durumunda bu tür bir hizmetin size sağlayacağı avantajlar arasında ticari faaliyetlerinize ve altyapı sistemlerinize esneklik kazandırma, verilerinizi ve felaket kurtarma sürecinizi aşamalı olarak koruma altına alma ve çok kısa sürelerde risk ölçümlemesi yaparak eyleme geçebilme becerileri yer alır. Clonera, Felaket Kurtarma ve İş Sürekliliği Çözümü ile 15 dakikalık bir sürede verilerin ve uygulamaların yüzde yüze yakın oranda kurtarılmasını sağlar. Kurtarma hizmeti için nasıl bir yöntem seçerseniz seçin, önemli olan bu hizmetin nihai başarısı değil, sürdürülebilir olmasıdır. Seçtiğiniz hizmet sağlayıcısının, süreç boyunca iş sürekliliğini sağlayabilecek araçlara sahip olması, veri hırsızlığı, kullanıcı hatası ve doğal afetler gibi olası tehditlere karşı tetikte olması, süregelen sorunları tekrar tekrar tanımlayabilmesi, yönetebilmesi ve performans göstergeleriyle çözüm üretebilmesi gerekir.

Artık, sizi içerden yıkacak iş tehditlerini biliyorsunuz. Öyleyse, veri koruma ve iş sürekliliği stratejinizin bir parçası olarak bunlarla başa çıkabilmenin zamanı gelmedi mi? Paket Hizmetlerimiz, Yönetilen Hizmetlerimiz ve Profesyonel Hizmetlerimizden herhangi biri ile ilgili detay bilgi ve size özel bir teklif sunabilmemiz için bizimle iletişime geçin: https://clonera.net/


Clonera Blog