13 October 2017
, , , ,

Fidye Yazılımlardan Kurtulmak için Bulut Yedekleme ve Felaket Kurtarma

by selin in blog 0 comments

Son dönemde tüm dünyanın en çok konuştuğu tehditlerden biri de siber saldırılar! Hatta WannaCry isimli atak, dünya çapında pek çok şirket ve tekil kullanıcının ciddi mali kayıplara uğramasına sebep olmuştu. Bu nedenle, Clonera olarak, bu saldırılarda bulut yedekleme ve felaket kurtarma çözümlerinin ne denli önemli olduğunu sizlerle paylaşmak istedik.

Bilmeyenler için, WannaCry gibi fidye yazılımlarını biraz anlatmakta fayda görüyoruz. Fidye yazılımlar, cihazınızda yer alan dosya, klasör ya da uygulamaları şifreleyerek program ve verilere ulaşmanızı engeller. Verilerinize ulaşmak için, dosyalar ve sistemdeki şifrelerin kaldırılması karşılığında sizden para isterler.

Fidye yazılımların getirdiği en büyük tehdit, antivirüs ve anti-malware barındıran sistemlere bile sızabilmeleri… Sisteminizde hangi veri ve uygulamaların encrypt edildiğine ve belirlemiş olduğunuz kurtarma önceliğine göre, Clonera size uygun çözüm alternatifleri sunar. Off-site olarak tutulan backuplar, güvenilir bir çözüm sunmaz. Kaybolma, zarar görme gibi olasılıklarda kaybolan veriyi geri getirme şansınız olmaz. Bu eski tarz yöntem yerine, çok daha güvenilir olan bulut yedekleme (cloud backup) yöntemini kullanmak, verilerinizin yedeğini almak için daha mantıklı bir tercih olur.

Kullanıcı dosyalarının tamamı veya bir kısmı, casus yazılım tarafından şifrelendiğinde, sanallaştırılmış bulut ortamında yer alan verileri VM seviyesinde ya da tekil klasör veya dosya seviyesinde geri getirme yapılabilir. Clonera’nın sağladığı bulut sunucu, hem sanal makinelerin hem verinin yedeklenmesini sağlar. Üstelik bu verilere 7 gün boyunca herhangi bir ücret ödemeden erişim sağlayabilirsiniz. Sistemleriniz bütünüyle ele geçirildiğinde ise DraaS’ın (Disaster Recovery as a Service) başlatılması gerekebilir.

Pek çok insan, forumlarda replication (replikasyon, kopyalama) çözümlerinin fidye yazılım sızdığında işe yaramadığını ve dosyalarını kurtaramadığını anlatır çünkü fidye yazılımlar, DR’da ve ana sistemde bulunan tüm verileri şifreleyebilir. Bu yüzden, kullandığınız DraaS çözümünde fidye yazılım sızmadan önceki tarih noktasına dönebilmek için, geri d.nüş ve kontrol noktalarını doğru belirlemekte fayda var. Clonera’nın DraaS ..zümünün en büyük avantajlarından biri ise VM seviyesinde geri  getirme yapılsa bile cihaz bağımsız olarak veri ve uygulamalara ulaşılabilir olmasıdır.


Clonera Blog