11 July 2018

Fidye Yazılımına Karşı Dikkatli Olun!

by Selin in blog 0 comments

 

Son yıllarda teknoloji dünyası, özellikle fidye yazılımları yüzünden sıkıntılı günler geçiriyor. Yüzlerce, hatta binlerce değerli veriyi, bilgisayarlarında bulunduran şirketler için, fidye yazılımları hakkında bilgi sahibi olmak hayati öneme sahipken, saldırılara karşı korunmak da ayrı bir sorumluluk…

Fidye yazılımı, gün geçtikçe gelişen ve yaygınlaşan zararlı yazılımlardan biridir. Bu yazılımlar, bilgisayarınıza bulaştığı anda, bütün verilere erişiminiz engellenir. Veri tabanları, belgeler, fotoğraflar ve çok daha fazlası şifrelenir. Hatta bazen bilgisayarınızın tamamı kilitlenir. Verilerinize veya sisteminize tekrar erişmek istediğinizde sizden belirli bir ücret talep edilir.

Bugüne kadar, bu konuda herhangi bir problemle karşılaşmamış olabilirsiniz. Ancak, en değerli varlığınız olan için verileriniz için, hergün kendisini yenileyen fidye yazımları hakkında bilinçlenmeniz, şirketiniz için oldukça kritik bir konu.

Uluslararası Güvenlik Birimlerinden Uyarı Geldi

Piyasada o kadar çok fidye yazılımı var ki, Windows’tan Mac OS X’e kadar pek çok cihaz bu durumdan etkileniyor. Uluslararası güvenlik birimleri, fidye yazılımı saldırılarına karşı uyarıda bulundu. Siber güvenlik uzmanları, para kazanmak için yeni yollar arayan suçluların, donanımlardaki güvenlik açıklarını yakalayarak, siber saldırının tanımını genişleteceğini düşünüyor.

FBI’da görev yapan bilgisayar bilimcisi James Morrison, Las Vegas’ta düzenlenen bir konferansta, saldırıyı düzenleyenlerin iyi finanse eden kuruluşlar olduğunu açıkladı. Morrison’un açıklamasına göre, ABD’deki siber saldırıların dörtte üçü, organize suç örgütleri tarafından gerçekleştiriliyor.

14 Saniyede Bir Saldırı!

Siber suçlarda yaratıcılık arttıkça, tehdidin boyutu da artıyor. Fidye yazılım saldırıları, son iki yılda 15 kat artmış durumda. Cybersecurity Ventures’ın yaptığı araştırmaya göre, önümüzdeki yıl her 14 saniyede bir, yeni fidye yazılım saldırısı düzenlenecek..

Fidye yazılımlarından korunmak zor olsa da imkânsız değil. Tehditleri minimuma indirmek isteyen şirketler, yazılım saldırıları konusunda eğitim programlarına katılıyor. Şirket çalışanları olası saldırılara karşı daha bilinçli oluyorlar. Böylece hem veri hem de para kaybının, kısmı olarak önüne geçiliyor.Fidye yazılımlarından korunmak için, bütün şirketlerin güvenlik çözümlerini devreye sokması gerekiyor.

Clonera, her türlü yazılım saldırılarına karşı sistemlerin bir an bile duraksamadan çalışmasını sağlıyor. Bunun için de olası saldırıların önlemini alarak, uzman mühendis ekibi ile, şirketlere yedekleme ve güvenlik hizmetleri sunuyor.


Clonera Blog