13 April 2018

Felaket Senaryolarına Karşı Ağınız Koruma Altında Mı?

by Selin in blog 0 comments

Gerek kobilerin, gerekse büyük çaplı firmaların networklerinin global saldırılara karşı hazırlıklı olması gerekir. Siber güvenlik teknolojilerinin sunduğu felaket kurtarma planları, firmaları global fidye yazılım saldırılarına karşı korumak için tasarlanmıştır. Firmaların bu tür durumlara karşı ne gibi önlemler alabileceklerini ya da hali hazırda felaket kurtarma çalışmalarının yeterli olup olmadığını bu yazıda bulabilirsiniz.

90’ların sonlarında Truva Atı ile başlayan siber saldırılar, zaman içinde evrimleşirken, bugün verilerinize el koyarak fidye isteme noktasına geldi. Günümüzde siber saldırıların başını fidye yazılımlar çekiyor. En son geçtiğimiz sene Mayıs ayında karşılaştığımız WannaCry, BT sistemlerinin felaketlere karşı savunmasızlığını bir kez daha ortaya koydu. Yaklaşık 99 ülkede 230 binden fazla bilgisayara sızan fidye virüs, bilgileri şifreleyerek kullanıma açılması için 28 farklı dilde fidye talep etmişti. WannaCry bir ilk değildi ve son da olmayacak. Biz de BT altyapınızı ve verilerinizi korumak için felaket kurtarmanın olmazsa olmazlarını sizin için listeledik.

Geleneksel felaket kurtarma çözümleri, firmaların günümüzde ağırlıklı olarak tercih ettiği bulut ortamına yedekleme sistemleri için uygun değildir. Dolayısıyla felaket durumunda, geleneksel kurtarma altyapısı, modern yedekleme yönteminin kurtarılmasının altından kalkamıyor. Hem teknik açıdan hem de konu hakkında bilgi sahibi uzman ekibin, felaket durumunda firmanıza destek olup olamayacağını anlamak için aşağıdaki listeye hakim olmanızı öneririz.

İş faaliyeti belirli bir süreye ya da duruma bağlı olmaksızın, sürdürülebilir mi? Peki Felaket Kurtarma yönteminiz, işletme sürekliliğine sahip mi? BT departmanından, üst düzey yönetime kadar herkesin, felaket durumunda entegre kararlar alabilmesi gerekir. Felaket kurtarma desteği için tercih edilen yöntemin maliyet açısından etkin ve esnek olması tüm departmanların tereddütsüz bir şekilde kabul etmesini sağlayacaktır. İkinci bir konu da felaket kurtarma esnasında firmanızın çalışabilir durumda olmasıdır. Cihaza bağlı çözümler, yedekleme ve depolama sistemlerinin tutarsız olmasına neden olabilir. Felaket Kurtarma durumunda sistem geri yükleme genellikle uzun sürecek ve iş sürekliliğini de olumsuz etkileyecektir. Ayrıca kesinti esnasında, Kurtarma Noktası Hedefleri (RPO) ve Kurtarma Zamanı Hedefleri (RTO) için harcanan süre, çalışma performansını olumsuz etkilememelidir. Bunun için firmanın herhangi bir üretim olmaması durumuna ne kadar süre dayanabileceği tartışılmalıdır.

Felaket Kurtarma için seçtiğiniz yöntemin her koşulda destek olup olmayacağı da başka bir tartışma konusudur. Diğer taraftan birden fazla yöntem, birden fazla uzman ekip gerektirecek ve eğer bu tür bir destek firmanızda yoksa felaket durumunda işlerin karışmasına sebep olacaktır. Firmanızda, Felaket Kurtarma planını her koşulda yürütebilecek uzman kişi ya da kişiler olmalı, sürecin büyük kısmı otomatik gerçekleşmeli, acil durumda hemen herkes konuya az çok hakim olmalı ve süreci yönetebilmelidir.

Felaket Kurtarma çözümünün, sanal makineleri koruyan uygulama gruplarını da desteklenmesi beklenir. Sanal makinelerin kurtarılması ve uygulama kullanılabilirliğinin geri yüklenmesine harcanarak vakit de gözden geçirilmelidir. Bekleme süresi olmadan kurtarmanın anında gerçekleşmesi için Felaket Kurtarma yönteminin hızlı ve güvenilir olması, Sanal makinenin yazma hızıyla eşanlı olarak çoğaltma yapılmasını sağlar.

Felaket kurtarmada önemli olan bir başka konu da firma için çalışma ortamını bozmayacak düzenli testlerle olası felakette alınacak önlemlerin, kurtarma süresinin ve etkinliğinin öngörülebilir olmasıdır. Tüm bunlar dikkat alındığında, doğru bir Felaket Kurtarma planı yürürlüğe konabilir.

Bunun için doğru firma ile iletişim kurmak önem taşıyor. Clonera, BT sektöründeki 10 yılı aşkın tecrübeye sahip ekibi ile dört senedir felaket kurtarma ve iş sürekliliğine yatırım yapıyor. Bütünleşik hizmetiyle firmanızın BT departmanlarının iş yükünü paylaşarak ya da tercihe bağlı olarak tamamen üstlenerek uluslararası standartlarda ve en son teknolojiyle hizmet veriyor. Hizmetleri arasında Bulut Felaket Kurtarma ve İş Sürekliliği, Yönetilen Felaket Kurtarma ve İş sürekliliği, DR Süreç Danışmanlığı, Bulut Sunucu Yedekleme bulunuyor. 7/24 uzman desteğinin yanı sıra, felaketlerde veri kaybı yaşamamak, iş sürekliliğini devam ettirebilmek ve kesintisiz hizmet için Clonera ile iletişime geçebilirsiniz.

 


Clonera Blog