4 April 2018

Felaket Kurtarma Yönteminizi Karakteriniz Belirlesin!

by Selin in blog 0 comments

Felaket Kurtarma yöntemini belirlemek sektörünüze, yaptığınız işe göre değişmekle beraber karakterinize, karşılaştığınız zorluklara vereceğiniz tepkilere ve belki de en güçlü olduğunuz özelliklerinize göre de değişebilir. İşyerinde yönetim ekibini felaket kurtarmanın gerekliliğine ikna etmek, çözüm önermek, plan yapmak ve bu planı uygulamak söz konusu olduğunda herkes farklı bir yol izleyebilir. Bu yazıda felaket kurtarma yöntemlerini farklı bir şekilde sıraladık. Kendi yaklaşımınızı bularak, felaket yönteminizi kolaylıkla seçebilir, karşılaşabileceğiniz zorluklara şimdiden hazırlıklı olabilir, güçlü yönlerinizin farkında olabilirsiniz. Optimist misiniz, öncü mü, kötümser mi, analitik mi, profesyonel mi yoksa bir ileri görüşlü mü? Gelin, hep beraber öğrenelim! 

 

OPTİMİST 

Siz bir optimistsiniz.

Geleceği parlak görüyorsunuz ve DRaaS’ın sistemlerinize mümkün olduğunca hızlı bir biçimde uygulanmasını istiyorsunuz. Muhtemelen yetersiz bir Felaket Kurtarma çözümünüz var ama daha fazla ölçeklenebilirlik ve esneklik sağlayan bulut tabanlı bir Felaket Kurtarma’nın uygulanabilir bir çözüm ya da yaklaşım olduğunu biliyorsunuz. Yeni bir DRaaS planı hakkında gözle görülür bir şekilde heyecanlısınız. Tek merak ettiğiniz ise en erken ne zaman uygulamaya konulabileceği… 

Sizin gibi iyimserler bulut tabanlı felaket kurtarma ile ilgili yapılması gerekenleri zaten yapmıştır: Riskleri ve geri dönüşleri değerlendirdiniz; forum ve sohbet odalarını gezerek, başkalarının görüş ve tecrübelerinden faydalandınız; önde gelen DRaaS hizmeti veren şirketleri araştırdınız… 

Sizin gibi optimistler şanslıdır. Projeye devam edecek ve yönetici liderliğini satın alacak bütçeye sahiplerdir. Şimdi sizi, doğru DRaaS çözümünü bulmak dışında hiçbir şey durduramaz. 

Bu da karşı karşıya olduğunuz en büyük zorluk aslında. Felaket Kurtarma planlarının adeta parmak izi gibi işletmeye has ve birbirinden farklı olduğunu bilmeniz gerekir. Korunması gereken uygulama, RPO’lar (Recovery Point Objective), RTO’lar (Recovery Time Objective), büyüme oranı ve daha pek çok konuda birbirine benzeyen iki işletme dahi yoktur. Bunu aklınızda bulundurarak, size ihtiyaçlarınıza yönelik bir Felaket Kurtarma çözümü sunacak bir sağlayıcı aramalısınız. 

Ne beklediğinizi bilmek önemli! 

Bulut tabanlı Felaket Kurtarma çözümleri araştırması tamamlandığında, sizin gibi iyimserler genellikle bir DRaaS sağlayıcısından ne beklediklerini artık bilirler. 

Belirlediğiniz kriterlere göre, sağlayıcı listenizde eleme yapıp, her satıcı ile sunduğu çözümler hakkında daha fazla bilgi almak için görüşmeler ayarlamaya başlarsınız. Unutmayın ki, DRaaS sadece teknik özelliklerden ibaret değildir. Aynı zamanda Felaket Kurtarmada güvenilir bir iş ortağına sahip olmak demektir. Bunun için de DRaaS sağlayıcısından beklentileriniz şunlar olmalı: Veri merkezi konumu, bulut tedarikçi desteği, maliyeti, sanal makinelerin yanı sıra fiziksel olanları da koruyabilme özelliği olması, son kullanıcı erişimi ve güvenli bulut altyapısı… 

 

ÖNCÜ 

Siz bir öncüsünüz. Çünkü bulut tabanlı Felaket Kurtarma hareketine öncülük ediyorsunuz. 

İşletmenizin mevcut bir Felaket Kurtarma planı olmadığı için risk altında olduğunun farkındasınız. Müşterilerin, çalışanların, ortakların ve yönetimin ortak beklentisinin bilgiye anında erişim olduğu bir çağda, Felaket Kurtarma planı olmayan veya planı eksik olan bir işletme için riskin de yüksek olduğunu biliyorsunuz. 

Fakat işletmenizde sizin gibi düşünmeyen hatta size muhalefet eden birileri var! Sizin gibi öncüler işletmeleri için doğru olanı yapmaktan korkmaz.

Bir öncü olarak, işletmenizdeki diğer kişileri DRaaS’ın ilerlemenin tek yolu olduğuna dair ikna etme konusunda muazzam bir engelle karşı karşıyasınız. Fakat tüm engellere rağmen karşıt düşünceleri yavaş yavaş ortadan kaldırmaya yönelik eylemleriniz de devam ediyor. 

Sizin gibi asla pes etmeyen öncüler zorlukların üstesinden de gelir!

Sizin gibi öncüler DRaaS’ı bir nevi sigorta olarak görür. Kullanmanın hiç gerekmediği bir dünya umut ederler ama felaketler; mevsim ve hava olaylarından, sürüm yükseltme sırasında çökmeye kadar geniş bir yelpazeyi kapsadığı için olma ve başınıza gelme ihtimali yüksektir. Peki, o halde bu kadar istikrarsız bir ortamda işletmenizin varlıklarını nasıl koruyacaksınız? 

Öncelikle, bulut karşıtı iş arkadaşlarınızı DRaaS’ın faydaları konusunda yavaş yavaş, sabırla eğitmeye başlayın ve onların bulutla ilgili güvenlik, performans ve maliyet konusundaki endişelerini ortadan kaldırmaya çalışın. Bu felaketlerin her an her yerde olabileceğini, herkesin başına gelebileceğini kavramalarını sağlamak için doğal afetlerin, siber saldırıların ve insan hatalarının iş üzerindeki etkilerine ilişkin mevcut istatistiklerle savınızı güçlendirin. Hala yeterince ikna olmadılarsa, korkularını biraz olsun yatıştırmak için DRaaS tedarikçilerini ofise davet edin ve işi konunun uzmanlarına bırakın! 

 

KÖTÜMSER 

Yöneticiniz bulut tabanlı Felaket Kurtarmayı incelemenizi istedi ama bu konuda biraz kötümsersiniz çünkü belki eski bir bulut denemesinden diliniz yandı. Belki de başka bir nedeni var ama bir şekilde bulutla ilgili herhangi bir şeye tamamen karşısınız. 

Peki, neden? Çünkü, uygulamalarınızın ve verilerinizin yok olmasını istemiyorsunuz. Her şeyin tam olarak nerede olduğunu, istediğiniz an bilebilmek istiyorsunuz.  Kendi sunucularınızı görmek ve onlara dokunmak istiyorsunuz. O sunucular ve sistemler üzerinde tam kontrolünüz olmasını istiyorsunuz. 

DRaaS hakkında bilgi sahibi oldukça ondan vazgeçemeyeceksiniz! 

Genellikle, DRaaS’a geçiş yapmak için sizi ikna eden kişi, sizin gibi bir başka şüphecidir. DRaaS sağlayıcılarının web sitelerini inceleyin. Hatta bazıları ile konuşup, birkaç demo izleyin. İşletmeniz için temel bir ihtiyaç listesi oluşturmaya bile başlayabilirsiniz. 

Kötümserlerin hepsi bulut konusunda aynı sonuca varmaz. Bulutu araştırma sürecinde, bulut altyapısına geçmenin faydaları olduğunu keşfedebilir, işinizin aslında düşündüğünüz gibi tehlikede olmadığını görebilirsiniz. Aslında ihtiyacınız,  DRaaS’tan azami fayda sağlamanıza imkan verecek yetenekli uygulayıcılardır. Eğer işin uzmanı bir sağlayıcı ile karşılaşırsanız, bu sıkıntınızdan kurtulursunuz. Artık bir sonraki adımınız, DRaaS’a geçiş için yeterince bilgi edinmiş, rahat ve hazırlıklı olmaktır. 

 

ANALİTİK 

Siz bir bilim insanısınız. Konunun içine bodoslama daldınız ve işletmenizin bazı varlıklarını DRaaS ile koruyorsunuz zaten. Fakat yine de Felaket Kurtarma probleminizin tamamıyla çözülmediğini fark ettiniz. Bazı sistemler, ana hat Felaket Kurtarma çözümleri ile kolayca yönetilemez. Örneğin, fiziksel sistemler… Aslında tüm bu DRaaS olayına daha bütüncül bir bakış açısıyla bakıyorsunuz. Deneme süresi de bitti. Öyleyse doğru bir sağlayıcı ile işleri ortaya çıkarmanın vakti geldi!. 

Aslında sizin gibi analitik düşünen bir insanının karşı karşıya olduğu tek zorluk, bunu ölçeğe yaymaktır: Risk altındaki tüm kullanım alanınızın envanterini çıkarmak ve her şeyi koruyabilecek bir sağlayıcı saptamak. Fiziksel sistemler ve eski sistemler veri merkezinin kıyılarında köşelerinde saklanma eğiliminde olduğu için bu biraz ayak işi gerektirecektir. Ancak bunu sakın o kadar basite indirgemeyin çünkü bunların operasyonlar için kritik öneme sahip olma eğilimleri vardır. 

Daha geniş Felaket Kurtarma ihtiyacınızı karşılayabilecek bir sağlayıcıyı tanımlamak da ayrı bir zorluktur. Farklı DRaaS sağlayıcılarını denemekten çekinmiyorsunuz çünkü size en uygun olanı bulmanın ne kadar önemli olduğunun farkındasınız. Sizin de bildiğiniz gibi, tüm Felaket Kurtarma planları farklıdır ve işletmeye özeldir. Aynı, parmak izimizin bize has olması gibi… 

Konuyu uzmanına bırakın!

DRaaS kullanım alanınızı ölçeklendirme işini zorluk olarak görmeyin, biraz sanal iş yükü ile kolaylıkla aşılabilir. Hizmet sağlayıcıların bu konuda çeşitli çözümleri vardır.  

Asıl zorluk,  fiziksel ekipman ve daha kapsamlı bir Felaket Kurtarma’yı planlama kısmıdır. Felaket Kurtarma’ya bütünsel bir yaklaşım sunan bir hizmet sağlayıcı aramadan önce tüm ihtiyaçlarınızı yeniden gözden geçirmeniz gerekir. 

Buluttaki tüm sistem türlerini korumak için çözümler mevcuttur ve fizikselden sanala ya da fizikselden fiziksele yedeklenebilir. İyi bir Felaket Kurtarma çözümü sağlayıcısı bu konuda da sizi yalnız bırakmayacaktır, sizinle birlikte işin derinlerine dalıp ayağınıza dolanabilecek her detayı tanımlamada size yardımcı olacaktır. Sonuçta siz öncü bir Felaket Kurtarma bilim insanısınız ama onların da konularında uzman olduklarını unutmayın. 

 

PROFESYONEL 

Siz bir profesyonelsiniz. Buluta yabancı değilsiniz. Altyapı hizmet ortamlarında çalışan, bulutta kritik görevleri olan sistemleriniz de var.  Fakat acil bir durumda tüm BT kullanım alanınızın (şirket içi, sanal, fiziksel ve bulut) korunduğundan kesinlikle emin olmak istiyorsunuz. 

Ancak, mevcut Felaket Kurtarma planınız, tüm sistemlerinizi kapsamıyor olabilir ya da ayrıntılar konusunda biraz yetersiz… O zaman, siz de bulut tabanlı hizmetlerinizi korumak için buluttan buluta Felaket Kurtarma’ya yönelebilirsiniz. 

Mevcut planınız tüm sisteminizi kapsıyor mu? 

Birçok işletme üretim, test ve geliştirme veya SaaS (hizmet için yazılım) için iş yüklerini barındırmak amaçlı bulut kullanmayı çoğu zaman kendi başına bir koruma mekanizması olarak görür. Ancak, bir veri merkezinin de çökebileceğini unutmamak gerekir. Büyük bulut ortamları onlara bağlı olan işletmeler üzerinde olumsuz etkilere neden olan kesintiler yaşar. Tüm bu zorluklara karşı korunmak için tüm iş yükünün başka bir veri merkezindeki buluta aktarılacağından emin olmak çok önemlidir. 

Hatırı sayılır bir bulut uzmanı olduğunuz için biliyorsunuzdur,  bir işletmenin veri ve uygulamalarının güvenle korunması için ikincil bir bulut konumu gereklidir. Mümkünse biraz uzakta ama yine de  aynı ülkede olsa iyi olur. Uygun Felaket Kurtarma sağlayıcısını bulmak, sizin gibi profesyoneller için önceliklidir. Çünkü işletmenizin dijital varlığının güvenli bir şekilde korunması hayati öneme sahiptir. Bunu uygun maliyetle ve etkin bir şekilde yapmak ise işin en zor kısmıdır. 

Sizin karşı karşıya kalacağınız zorluk iki ayrı problem için basit bir çözüm bulmak olacaktır. İlki, IaaS (hizmet olarak altyapı) ve diğer bulut iş yükünüzü, C2C (tüketiciden tüketiciye) seçeneği ile bulutta barındırabilir misiniz? İkincisi, farklı bir bulut sağlayıcısının altyapısından yedekleyebilir misiniz? Bu soruların cevaplarını alabilmek için de müşteri hizmetlerine profesyonelce yaklaşan bir sağlayıcı bulmanız gerekir. 

 

İLERİ GÖRÜŞLÜ 

Siz, ileri görüşlüsünüz. Şu anda işletmenizin tüm uygulamalarını ve verilerini bulut tabanlı Felaket Kurtarma ile koruyorsunuz ve bu deneyiminiz bulutun başka kullanım yolları ile ilgili de ilham veriyor. Şirketin hem endişesini hem de bu konudaki tembelliğini büyük ölçüde aştınız. Şimdi, yeniliğe doğru cesurca ilerleyebilirsiniz. Yeni ve mevcut uygulamaları buluta taşıma, bulutları geliştirme ve test etmek için bir kum havuzu olarak kullanma konusunda bir sonraki adımı atmaya hazırsınız.  

Ancak, şimdi karşılaşacağınız zorluk DRaaS ile ilgili değil. Daha ziyade işletmenin diğer uygulamaları buluta taşıyıp taşımaması ve eğer taşıyacaksa ne zaman yapacağı ile ilgili.  

Hâlihazırdaki DRaaS (hizmet olarak felaket kurtarma) sayesinde, artık bulut maliyetlerini ve kaynaklarını iyi biliyorsunuz. Felaket Kurtarma planınızı test etme fırsatınız olduysa veya bir olay nedeniyle onu harekete geçirmeniz gerektiyse, bulutun maliyeti, esnekliği, performansı ve ölçeklenebilirliği ile ilgili doğrudan deneyime sahipsiniz demektir. Sizin gibi ileri görüşlü olanlar, başlangıçta kritik önemde olmayan uygulamaları buluta taşıyacaktır. Bu uygulamalar için bir süre genel bulut altyapısını kullandıktan sonra, kritik görev sistemlerini taşıyabilirsiniz. Bir süredir var olan işletmeler için bazen genel bulutlara taşınmayacak uygulamalar vardır. Genellikle bunun nedeni eski uygulamalar olmaları ya da güvenlik sorunlarıdır. Ancak bunlar bulutta olmasalar bile, işletmenin DRaaS planının bir parçası olarak korunabilirler. 

İş yükünüzü kolayca buluta taşıyın!

Felaket Kurtarma gerçekten sürekli bir göç halidir çünkü veriler bir konumdan diğerine giderek yedeklenir. Aynı Felaket Kurtarma araçları, üretim iş yükünü neredeyse hiç kesinti olmaksızın bir bulut ortamına taşımak için kullanılabilir. Ayrıca alternatif olarak, sanal ortamınız varsa, iş yükünü bir buluta geçirmek isteyebilirsiniz.  

Taşıma sürecini sorunsuz hale getirmek için genellikle, daha basit iş yükleriyle başlamanız daha iyi olur. Ama nihayetinde, neye ihtiyaç duyacağınızı tespit edecek bir bulut sağlayıcısı belirlemek ve onların uzmanlığı ilerlemek en doğrusudur. 

Optimist, öncü, kötümser, analitik, profesyonel ya da bir ileri görüşlü; Hangi karakter olursanız olun, Clonera tam sizin ihtiyacınıza uygun çözümler üretir. İhtiyaçlarınızı planlama aşamasından uygulamaya kadar her süreçte yanınızda olur, iş yükünüzü üstünüzden alır ve en yakın iş ortağınız olarak veri ve sistemlerinizi iç ve dış tehditler, öngörülmeyen kesintiler, doğal afet, siber saldırı ve veri bozulması  gibi felaketlere karşı güvenle korur. 


Clonera Blog