1 February 2017

Felaket Kurtarma ile Sunucu Yedekleme Arasındaki Fark Nedir ?

by selin in blog 0 comments

Felaket kurtarma (Disaster Recovery) ve sunucu yedekleme (Server Backup) ikisi de önemli olmakla birlikte, aynı şey değildirler. İkisini aynı düşünmek iPhone’nunuz suya girdikten sonra iCloud’un size fotoğraf çekmede yardımcı olması gibidir.
Disaster Recovery; birincil bölgede sistem işleyişinde bir sorun olduğunda ikincil bir bölgenin oluşturulmasını sağlar. Yedek lastik olarak da düşünülebilir. Biri patladığında hızlıca yedek olanla değiştirip sürmeye devam edebilirsiniz.
Disaster Recovery’nin birkaç önemli özelliği şu şekildedir:

Ne kadar hızlı?

Clonera Felaket Kurtarma ve İş Sürekliliği Servisi ile, sisteme ulaşma süresini (Recovery Time Objective, RTO) dakikalarla ölçebilirsiniz.

Hangi noktadan sonra sürmeye devam edebilirsiniz?

Benzerlik burada biraz bozulur. Ancak eğer sizin son replikasyonunuz 20 dakika önce olduysa, ikincil bölge de 20 dakika geride kalır.
Fakat Clonera Felaket Kurtarma ve İş Sürekliliği ile bu süreyi 0 yada saniyelere indirebilirsiniz. Bu Geri Yükleme Noktasıdır(RPO).

Yedeğinin kalitesi nedir?

Bazı yedek lastikler sadece 50 km gidebilecek kadar iyidir.
Bazıları ise orijinal olan ile aynı kalitededir. Oluşabilecek ihtimaller ve etki çaplarının genişliği göz önüne alındığında yedeğinizin kısa bir süreden daha fazla çalışmasını isteyebilirsiniz.
Bu nedenle kaldığınız yerden tekrar çalışmaya ve üretmeye devam edebileceğiniz kaynakları Clonera kaynaklarından elde edebilir, bu kaynaklara sadece ihtiyacınız olduğunda ücret ödeyebilirsiniz.
Server Backup ise sadece verilerinizin yedeklenmesidir. Verilerinizin tümünü güvenilir bir yerde tutmak, arşivlemede oluşabilecek hatalardan tutun da, yasal ve düzenleyici zorunluluklara kadar bir çok nedenden dolayı son derece önemlidir. Backup çok yaygın bir tüketici ürünüdür, öyle ki hepimiz fotoğraflarımızı iCloud’ a ya da cloud tabanlı yedekleme servislerine yedekliyoruz.
Fakat, eğer bilgisayarımız bozulursa ne yapacağız? Öncelikle gidip yeni bir bilgisayar alacağız. Sonra tüm verilerimizi cloud’dan geri yükleme yapacağız.
Apple store’dan birkaç mil uzak olsanız bile, bu süreç bilgisayar almak, kurmak, başlatmak ve internet bağlantınızın verileri indirirken göstereceği performans da hesaba katıldığında birkaç saat sürecektir.
Uzmanlar ikisini de yapmanızı söyler. Backup ile birlikte verilerinizin, Disaster Recovery ile de kritik sistemlerinizin güvenliğini sağlayın. Firmanızın ihtiyacını en iyi siz bilirsiniz!

Gerçek bir Felaket Kurtarma ve İş Sürekliliği Çözümü için tıklayınız.


Clonera Blog