23 Mayıs 2018

Felaket karşısında dik durmak: Stratejiniz hazır mı?

by Selin in blog 0 comments

Firmanızın yedekleme ve kurtarma için olası bir felaket karşısında planı var mı? Siz var olan sistemden memnun olabilirsiniz. Birçok firma yöneticisi için yedekleme bir felaket kurtarma planıdır. Fakat yedeklerinizi nasıl koruduğunuzu hiç düşünmezsiniz. Yedeklerinizin ancak bir felaket gelene kadar sizi koruyacağını unutmayın. Geleneksel yedekleme felaket karşısında aciz bir “saklama” yöntemidir; başlı başına bir koruma yöntemi değildir. Önce iş sürekliliğinin olası bir felakette duraksamasının size olan maliyetiyle, yeni bir felaket kurtarma planına geçmenin maliyeti arasında karşılaştırma yapın. Sonra da yeni felaket kurtarma planının iş yerinizde ve BT departmanında arttıracağı çalışma sürelerini hesaplayın. Hala emin olamadıysanız bu yazıyı okumaya devam edin…

Fidye yazılımın size gelmesini beklemeyin

Klasiktir, bir sorun olmadan onu çözmeye çalışmayız. Fakat bu olası sorunlar için önceden önlem almamız gerekmediği anlamına gelmiyor. Günümüzde fidye yazılımların oranı hızla artıyor ve geçtiğimiz yıl dünya genelinde firmaların %60’ını etkilediği biliniyor. Bu firmaların çok büyük bir çoğunluğu ise fidyeyi ödemiş durumda!

Virüs koruma programı size ancak bir yere kadar destek olur. Fidye yazılıma karşı kesinlikle yeterli değildir. Çünkü antivirüs programları, virüslere karşı önlem alır. Hacker’larsa her gün yeni bir virüs yazılımı için çalışıyor. Bu durum, savaşta bilmediğiniz bir silaha karşı kalkan kullanmaya benziyor. Yedekleme ve kurtarma çözümünüzün fidye yazılımlarını her yedeklemede denetlemeli, kullanıcı ve sistem dosyalarını kontrol etmelidir. Böylece BT ekibi olası felakette her şeyin farkında olacaktır.

Çalışma süreleri, iş sürekliliğini etkiliyorsa…

BT departmanın işi, firmayı felaketten korumak değildir. Zaten yapamaz da… Firmaya ancak en iyi koruma yöntemi için bir strateji çıkarabilir. Yedekleme ya da veriyi geri getirmek, hatta “veriyi geri getirememek” için günler ve haftalar boyunca beklemek doğru yöntem değildir. RPO ve RTO hedeflerinizi sağlayabilen şekilde yedeklemeyi saatler içinde halletmek, seçtiğiniz 3. parti firmanın kurtarma yazılım paneli üzerinden verilerinizi kontrol etmek ve düzenleyebilmek ideal olan yöntemdir.

Uygulamalar, kayıtlar ve kurtarma

Kurtarma kulağa basit gelse de, her uygulamanın gereksinimleri farklıdır. Uygulamaların önem sırası da birbirinden farklıdır. Çalışanların kaydını tuttuğunuz ödeme dosyaları, ürün sipariş dosyalarından daha mı önemlidir? Seçtiğiniz kurtarma çözümü, uygulamalar ve dosyalar arasında önem çizelgesi çıkarıp ona göre işleme alabilmelidir.

Yönetimin kurtarma raporlarını anlaması

Önem sırasını belirlediğinize göre artık, maksimum verinin hangi sürede kurtarılabileceğine dair bir fikriniz var. Çalışmayı seçtiğiniz felaket kurtarma ve yedekleme firmasının test raporlarını önceden görmeniz ve bu raporların yönetimle paylaşılması önemlidir. Her bir maddenin BT ile ilgili olmayan yönetici tarafından da kolayca anlaşılır olması gerekir.

DRaaS çözümünün başarısı nasıl ölçülür?

Dijital felaketler yada doğal afetler sonucunda, tek bir yerde bulunan yedekleme yeterli olmayabilir. DRaaS (Data Recovery as a Service), bunun için tasarlanmış kapsamlı bir çözümdür. DraaS, sistemlerin test edilmesi ve felaket anındaki başarısını ölçmek için gereklidir. Data Recovery sisteminizi en doğru şekilde test etmek ve başarısından emin olmak için ihtiyacınız olan testleri “DraaS Sistemlerini Test Etmek” yazımızda derledik.

Sonuç olarak…

Seçtiğiniz felaket kurtarma çözümünü, her an verilerinizin kontrolüne ulaşabileceğiniz ve sürekli hizmet alabileceğiniz bir firma ile yapmalısınız. Clonera işbirliği ile 7/24 uzman desteğinin yanı sıra, %80 daha az maliyetle sahip oldukları çözümlerimiz sayesinde, felaketlerde veri kaybı yaşamazsınız. Fidye yazılımdan, içeriden olabilecek kötü niyetli saldırılardan, doğal afetlerden, kullanıcı hatalarından kaynaklanan veri kaybından ve öngöremediğiniz felaketlere karşı kesintisiz hizmet almaya devam edersiniz.


Clonera Blog