27 Nisan 2018

“En Değerli Varlığınız”ın Backup’ı Var mı?

by Selin in blog 0 comments

“En Değerli Varlığınız”ın Backup’ı Var mı?

Bir anlığına da olsa akıllı telefonunuzun  çalındığını düşünün.  Ya da içindeki tüm verilerin kaybolduğunu, silindiğini ya da bu verilere artık ulaşamayacağınızı… Kişisel asistanınız olarak epey kahrınızı çekmiş telefonunuzla birlikte kredi kartı ve hesap bilgileriniz, fotoğraflarınız, konum bilgisi içeren datalarınız ya da hesaplarınızın oturum açma şifreleri gibi size özel önemli verilerinizin de yok olduğunu…Bu telefon iş telefonunuz da olabilir. Ya tabletiniz, bilgisayarınız?

Bilgisayarınız çalınabilir ya da kaybolabilir, laptop’unuzun üzerine kahve dökülebilir, bilgisayarınıza cryptolocker bulaşabilir, hard diskiniz yanabilir.Birçoğumuz laptop’larımızda önemli belgeler, hassas veriler ve değerli kişisel verilerimizi taşırız ve onların kaybolup, silinmesini hiç mi hiç istemeyiz.

“Verilerime Paha Biçilemez!”

Yakın zamanlarda, İstanbul seyahati sonrası ABD’ye uçan ve laptop yasağı nedeniyle bagaja koyduğu bilgisayarı çalınan ABD’li yüksek lisans öğrencisi Jessica Salley, laptop’unu çalan hırsıza “en değerli varlığını” çaldığı için sitem ettiği bir mektup yazdı ve bu mektup Amerikan New Yorker dergisinde yayımlandı. Mektupta; bilgisayarı için yıllık kazancının yüzde 6’sını verdiğini ve hazinesi olarak gördüğü bazı şifrelerin orada olduğunu yazan Salley, yüzlerce sayfalık tezi ve özel şiirlerinin de bilgisayarında olduğunu, bunların onun için kıymetinin paha biçilemez olduğunu mizahi bir dille hırsıza duyurdu. Siz de gözlerinizi kapayıp bir an kendi laptop’unuzun içindeki kıymetlilerinizi düşünün!

Şirketlerin En Değerli Varlığı: Verileri!

Şirket yöneticileri çalışanlarını bilgisayarlarında önemli veri bulundurmamaları konusunda uyarmaya devam etseler de çalışanlar, yoğun çalışma temposu içinde bu uyarıyı pek dikkate almazlar. Bu durum, güvenlik açıklarına davetiye çıkarır ve aslında şirkete ait hassas bilgiler ve önemli veriler de risk altında olur. Bu risk epey maliyetli bir risk. Nasıl mı?

Ponemon Enstitüsü çalışmasına göre;

*Laptop’ların yüzde 10’unun 3 yıl içinde çalınma veya kaybolma riski var.

*Kaybolan laptop’ların sadece yüzde 5’indeki veriler kurtarılabilmiştir.

*Bunun toplamda şirketlere bedeli ise 5 milyon dolar! Ve bu tutar geçmiş yıllara göre yüzde 15 arttı.

Artık şirket ve kurumlar, lokasyon olarak farklı bölgelerde bulunan organizasyonların son kullanıcılarının da korunması için, tüm ihtiyaçlara cevap verebilecek bir çözüm arayışındalar. Çalışanlarının bilgisayarlarında yer alan verinin kayıp/çalıntı durumlarına karşı şifrelenmesi ve korunması gerektiğinin önemini de son yıllarda daha çok kavradılar.

Bilgisayarın kilitlenmediği ve sistemin açık olduğu zamanlarda, bilgisayarınızdaki tüm veriler korumasız durumdadır. Tam disk şifrelemesi laptop’lar için oldukça sıkıntılıdır çünkü günlük kullanımda laptop’lar, çoğunlukla tamamen kapatılmıyor, uyku modunda açık hâlde kalır. Kullanıcılar için bir diğer önemli nokta ise performans. Tek tek bütün verileri şifrelemek ve çözmek ciddi zaman alırken aynı zamanda sistemi yavaşlatıyor. Bu da iş yapmayı güçleştiriyor.

Araştırmaya göre, kullanıcıların sadece yüzde 25’i bilgisayarlarında tam disk şifreleme kullanıyor. Çoğunlukla da tam disk şifreleme, kullanıcılar tarafından bilgisayarı yavaşlattığı gerekçesiyle kapatılıyor.

Tek Lisansla 3 Cihazınızı da Yedekleyebilirsiniz

Clonera End-Point Backup çözümü ile ister bir şirket ya da kurum olun isterseniz de son kullanıcı, tek lisansla 3 cihazınızı da (Telefon, Tablet, PC) yedekleyebilirsiniz. Verilerinizi anlık olarak yedekleyebilir ve verilerinize uzaktan ulaşım imkânını elde edebilirsiniz. Örneğin, bir finans departmanı çalışanı olduğunuzu düşünün. Katıldığınız seminerde laptop’ınızı kaybettiniz. Ne yaparsınız? İlk iş, şirketin IT departmanını ararsınız.  Çünkü bilgisayarınızda başkalarının eline geçmemesi gereken çok önemli veriler ve bilgiler vardır. Clonera’nın uzaktan erişim özelliğini kullanan IT departmanı çalışanları, bilgisayar internete bağlandığı anda bilgisayardaki verileri uzaktan silebilirler.

Clonera End-Point Backup;

*Bağımsız veya Tam Disk Şifreleme ile çalışabilme

*Kullanıcı performansında minimum hasar

*Bir hack atağı olduğunda bilgisayardaki verileri silme imkânı

*Windows EFS

*En yüksek düzey, 256-bit AES, şifreleme sağlar.

Daha detaylı bilgi için clonera.net/bulut-end-point-backup


Clonera Blog