Yönetilen Hizmetler Geleneksel İş Modeli Tanımını Değiştiriyor

img

Dijital çağ ile birlikte şirketlerin IT altyapıları da yeni bir döneme giriyor. Tüm süreçlerin işletme içerisinde planladığı ve yönetildiği iş modeli artık geride kaldı. Özellikle de IT konusunda! Yönetilen hizmetler, iş modelinizi tamamen değiştiriyor ve işletmenize hayal edemeyeceğiniz esnekliği kazandırıyor. Yedeklemeden güvenliğe, altyapıdan izlemeye kadar pek çok süreç, yönetilen hizmetlerle birlikte sizin için bir sorun olmaktan çıkıyor. Peki hizmetler neler ve işletmeler için ne gibi faydalar sağlayabilir?

Yönetilen Hizmetler Nedir?

En genel haliyle bu hizmet türü, işletme içi operasyonları iyileştiren, maliyetleri azaltan, genellikle üyelik modeline dayalı dış kaynak kullanımı olarak ifade edilebilir. Bilişim teknolojileri alanı başta olmak üzere finans ve yönetim alanlarında da yaygın olarak uygulanan bu yeni süreç, farklı ölçeklerdeki şirketlerin gözdesi haline geldi.

Hizmetler alınırken, işletmelerin bir hizmet sağlayıcısıyla birlikte çalışması gerekiyor. Esnek yapısı ve maliyetleri önemli ölçüde düşürmesiyle işletmeler arasında her geçen gün daha da yaygın hale geliyor.

Dijital dönüşümle birlikte veri altyapıları bulut hizmetlerine taşıyor. Genellikle bulut hizmetlerini şirket içerisinde kurmak, planlamak ve yönetmek oldukça maliyetli. Maliyetin ana nedeni ise bulut sistemlerini yönetecek iş gücüne ihtiyaç duyulması. İşte bu noktada devreye yönetilen hizmetler giriyor.

Yönetilen Hizmetlerin  en uygun çözüm olmasının bir diğer nedeni ise  şirketlerin veri kaybı karşısında oldukça dayanıksız olmasıdır. Firmalar etkin bir felaket kurtarma ve yedekleme sürecine sahip olsa bile bu süreçler yüksek maliyetlere sahiptir. Fakat felaket kurtarma ve iş sürekliliği ya da yedekleme çözümü kullanan şirketler, ileride yaşanabilecek veri kayıpların önüne geçebilir.

Yönetilen Hizmetlerin Avantajları

En yaygın olarak sunulan yönetilen hizmetlerin listesi şu şekilde yapılabilir:

 • Felaket Kurtarma ve İş Sürekliliği Çözümü

 • Yedekleme Çözümü

 • Network Çözümü

 • Güvenlik Çözümü

 • Altyapı Çözümü

 • İzleme Çözümü

Her bir çözüm, kendine has güçlü yanlara ve avantajlara sahiptir. Fakat tüm bu hizmetler, işletmelere bazı ortak avantajlar sunuyor. Bunlardan en önemlisi ise işletme maliyetlerinin düşmesidir. Bu hizmetlere dış kaynakla erişen işletmeler, tesis içi kurulum, bakım ve iş gücü gibi maliyetleri ortadan kaldırır. Elde edilen kazanç ise işletmenin gelişmesi ve ilerlemesi için kullanılabilir.

Diğer bir avantaj ise her zaman en güncel hizmetlere erişim imkanının bulunmasıdır. Şirket içerisine kurulan sistemlerin sürekli olarak güncel tutulması hem maliyetli hem yorucu bir süreçtir. Yönetilen hizmet sağlayıcıları ise işletmelere sundukları çözümleri her zaman güncel tutuyor.

Ayrıca işletmeler yeteneğe ve kaliteli hizmete erişim konusunda da büyük bir avantaja sahip oluyor. Süreçlerle ilişkili olan riskler de önemli ölçüde azalır. Düşük riske sahip yüksek kaliteli bir hizmet almak, işletmelerini geliştirmek adına önemli bir fayda sağlıyor.

Neden Yönetilen Hizmetleri Tercih Etmelisiniz?

Yönetilen hizmetlerin farklı avantajları vardır. Ama en önemlisi, müşterilerinizle olan ilişkilerinizi güçlendirecek olmasıdır. Yönetilen hizmetlerin tercih ederek:

 • Müşterilerinizi mutlu edebilirsiniz.

 • Tam zamanında, verimli, müşteri beklenti ve isteklerini dikkate alan hizmetler sunabilirsiniz.

 • İşletme içi veri kaybı risklerini en aza indirirsiniz.

 • Altyapınızda yaşanan sorunları kısa sürede tespit edebilir, en etkin şekilde çözüm alabilirsiniz.

 • İşletme maliyetlerini azaltabilirsiniz.

 • En yetenekli iş gücünden faydalanabilir ve en kaliteli hizmete erişebilirsiniz.

Yönetilen hizmetlerden tek tek faydalanabileceğiz gibi aynı anda birden fazla hizmetten de faydalanabilirsiniz. Altyapı, yedekleme ve felaket kurtarma gibi çözümlerin bir arada kullanılması, işletmenizin operasyon verimliliğini önemli ölçüde arttıracaktır. İşletme ihtiyaçlarınızı belirleyin, yönetilen hizmet sağlayıcınızı seçin ve sizin için en uygun olan plana karar verin. İşletme verilerinizi yönetmek artık bu kadar kolay.