İşiniz Olası İstanbul Depremine Hazır mı?

img

İstanbul’da yaşanan 5,8 şiddetindeki deprem, sadece sesli iletişimde aksamalara yol açsa da olası büyük İstanbul depreminde birçok şirket dijital varlıklarının tamamını kaybederek geri dönülmesi imkansız iş kesintisi riskiyle karşı karşıya kalabilir. Gerçekleştirdiğimiz son ankete göre, şirketlerin yarısının bir felaket kurtarma planına sahip olmaması, depremin iş dünyasında yıkıcı bir etkiye neden olabileceğini gözler önüne seriyor.

Şirketler işlerini büyütmeye, deprem ve sel gibi büyük doğal afetler karşısında iş sürekliliğini nasıl koruyacaklarından daha fazla odaklanıyor. Şirketlerin yarısının bir felaket kurtarma planına sahip olmaması da iş sürekliliği bilincinin yeteri kadar anlaşılmadığını ortaya koyuyor. Bu nedenle İstanbul’da yaşanan 5.8 şiddetindeki son deprem sadece sesli iletişimde aksamalara yol açsa da, olası büyük İstanbul depreminde birçok şirketin dijital varlıklarının tamamını kaybederek geri dönülmesi imkansız iş kesintisi riskiyle karşı karşıya kalabileceğini söyleyebiliriz.

Olası İstanbul Depremi Şirketlerin Dijital Varlığını Da Tehdit Ediyor

Doğal afetlerden kaynaklanabilecek iş kesintilerinin her an yaşanabileceğine son İstanbul depremi ile yakından tanık olan şirketlerin, olası felaketler karşısında iş sürekliliğini korumak için önlemler alması gerekiyor. Bu tarz felaketler karşısında şirketlerin veri merkezlerinin doğrudan etkilendiğini söyleyebiliriz. Depremler karşısında iş kesintilerinin yaşanmaması için tercih edilen felaket kurtarma merkezlerinin de deprem olma riski taşıyan bölgelerden olmamasına dikkat edilmesini öneriyoruz. Çoğu şirketin kapsamlı bir felaket kurtarma çözümüne sahip olmaması durumunda sistemlerine zarar verecek bir depremden kolayca kurtulamayabileceğini unutmamak gerekiyor. Özellikle depremle birlikte işleri kesintiye uğrayan şirketlerin, deprem sonrasında zarar görmüş sistemlerinden dolayı işlerinin durduğunu ve sistemlerini geri döndürseler dahi yaşanacak veri kayıpları ile dijital varlıklarının yok olacağını hatırlatmak gerekiyor.

Felaket Kurtarma Planı Şart

Gerçekleştirdiğimiz son ankete göre, felaket kurtarma planına sahip olmayan her 3 şirketten 2’si sistemlerini geri yükleseler dahi uygulamalarını sürdüremiyor. Olası felaketlere yönelik yeterli planlama ve çözümlere sahip olmayan şirketler, doğal afetler, yazılım hataları veya insan hataları gibi nedenlerle iş süreçlerinde kesintiye uğramaya mahkum oluyor. Ayrıca, her 4 şirketten 1’inin de felaket kurtarma testini gerçekleştirmediğini görüyoruz. Şirketlerin %65’i, felaket kurtarma çözümlerinin maliyetini yüksek buluyorken, yarısı da mevcut sistemlerinin kendilerini felaketlerden kurtaramayacağına inanıyor.

Şirketlerin bu tarz felaketlere hazırlıklı olmamaları işlerini baltalıyorken, deprem başta olmak üzere işlerini kesintiye uğratabilecek doğal afetlerden korunması için almaları gereken önlemlerin başında felaket kurtarma planı geliyor.

Yönetilen Felaket Kurtarma ve İş Sürekliliği Hizmetimiz ile Rahat Bir Nefes Alın

Felaket kurtarma programlarının işlevselliğini sorgulayan ve olası bir felaket karşısında sistemlerinin çalışıp çalışmayacağından emin olamayan şirketlerin yönetilen felaket kurtarma ve iş sürekliliği hizmetlerinden yararlanması gerekiyor.

Clonera olarak sunduğumuz MDRP hizmeti BT ekibiniz için iş sürekliliği ve felaket kurtarma altyapılarını izleme, işletme, güncelleme eforu ve karmaşıklığını ortadan kaldırıyorken, riskleri paylaşarak iş yükünüzü optimize etmeyi hedefliyoruz. Felaket kurtarma ortamına yedeklenen verilerinizin hedeflenen RTO ve RPO süreleri dahilinde kullanılabilir durumda olduğu 7×24 tarafımızdan izlenirken, düzenli bir şekilde de test ediliyor. Eksiksiz olarak tanımlanmış süreçler ve araçlarla çalışan, konusunda uzman mühendis bir ekip ile sunduğumuz hizmetlerle felaketler karşısında şirketinizin deprem başta olmak üzere birçok felaket karşısında hazırlıklı ve korunaklı olmasını sağlıyoruz.

Felaket Kurtarmaya Bir Hizmet Olarak Neden Sahip Olmalısınız?

Seçtiğiniz felaket kurtarma çözümünü, her an verilerinizin kontrolüne ulaşabileceğiniz ve sürekli hizmet alabileceğiniz bir firma ile yapmalısınız. Demo ve POC seçeneklerimiz ile kullanılan yazılım ve donanımların istenilen işi gerçekleştirip gerçekleştirmediğini test edebilirsiniz. Clonera işbirliği ile 7/24 uzman desteğinin yanı sıra, %80 daha az maliyetle sahip olacağınız çözümlerimiz sayesinde, felaketlerde veri kaybı yaşamazsınız. Fidye yazılımlardan, içeriden olabilecek kötü niyetli saldırılardan, doğal afetlerden, kullanıcı hatalarından kaynaklanan veri kaybından ve öngöremediğiniz felaketlere karşı kesintisiz hizmet almaya devam edersiniz. Kurtarma planlarını hızlıca devreye alarak felaketler karşısında şirketinizin rahat bir nefes alabilmesini sağlarsınız.