Çoklu Bulut Sağlayıcı Kullanmak Felaket Kurtarma (DR) Planınıza Nasıl Yarar Sağlayabilir?

img

Birden fazla bulut hizmetinin birleştirildiği çoklu bulut (multiple cloud) stratejisi, felaket kurtarma (DR) planınızı basitleştirmese de bir felaket anında şirketinizin IT departmanına önemli yararlar sağlayabilir.

Bulut ortamı, çok sayıdaki taşınabilir veriler nedeniyle zaman zaman başarısız olabiliyor. Tüm altyapınız çoklu bulut sağlayıcısı yerine tek bir satıcının elinde olduğunda, büyük bir arıza ile karşılaşabilirsiniz. Bazı bulut sağlayıcılarının birden fazla kullanılabilirlik alanını şirketlere sunmasından dolayı sisteminiz bir felaket karşısında başarısız olabilir. O yüzden bir felaket anı gelmeden önce ya da geldiğinde göz önünde bulundurmanız gereken bazı faktörleri keşfetmemiz gerekiyor.

1. Tekrar Eden Başarısızlık

Bulut ortamı için felaket kurtarma konusunda yeni gelenlerin birçoğunun düşünemediği bir şey var; tüm bulut hizmetleri aynı değildir. Çoğu şirket hizmet olarak, hizmet ve altyapı kombinasyonunu kullanır. Yaygın inanışın aksine, PaaS (hizmet olarak platform) teklifleri, kopyalanması farklı olduğu için, IaaS'a (altyapı olarak platform) göre başarısız olması daha kolaydır.

Daha büyük bulut sağlayıcıları ile ilgili en büyük sorunlardan biri, kullanıcıların bulutlarından uzak durmalarına izin vermeyecek kadar az ilgi duymalarıdır. Büyük bulut sağlayıcıları, genellikle sanal makine başına (VM) ek bir maliyetle gelen teknolojilerini kullanarak, bölge içinde, başka bir veri merkezine başarısız olma yeteneğine sahiptir.

Çoklu bulut sağlayıcıları ve ortamı arasında felaket kurtarma gerçekleştirmek mümkündür. Ancak bir bulut satıcısından diğerine "translation (çeviri)" yönteminin olması gerekir. İşte CloudEndure, Veeam ve Zerto gibi şirketler burada devreye giriyor.

2. Çeviride Kaybolmayın

Felaket durumlarında çoklu bulut sağlayıcı kullanmanın kopyalama tarafı oldukça basittir. Ancak siteler arasında bitleri taşıyorsanız, biçimlendirme sorunları yaşayabilirsiniz. Kopyalanmış makineler, yeniden yapılandırma sırasında enjekte edilen gerekli dosyalar ile birlikte kullanılabilir. Bu durumda dosyalar önyüklenebilir bir formata dönüştürülmelidir. Bu yapılabilir, ancak bu makineleri bir seferde kopyalamak, toparlanma süresi hedefi üzerinde olumsuz bir etki yaratacaktır.

Bir defada birden fazla dönüşüm yapmak, uygulama için gereken süreyi azaltır. Ancak bu, sadece güçlü bir sunucuyla olabiliyor ve sunucu ne kadar güçlü olursa, maliyeti o kadar artar. Bu durum, bazı şirketler için önemli olmayabilir. Çünkü daha büyük bir bütçe veya iş sürekliliği sigortası bunun için ödeme yapabilir.

Bazı satıcılar ayrıca, tek bir sanal makineye tahsis edilebilecek veri hacmine de sınırlamalar koyar. Bu nedenle, felaket kurtarma sağlayıcıları, verimi optimize etmek için ürünlerini yeniden yazarlar.

Buluttan buluta yük devretme bazı kullanıcılar için uygun olsa da, kesinti süresi ve tasarıma girmesi gereken ön yapılandırma dahil olmak üzere bir dizi faktöre bağlıdır. Altyapının kullanılıp kullanılmadığına bakılmaksızın, destek ve kaynak tüketimi için süregelen önemli maliyetler olabilir.

Buluttan buluta kurtarma yapmak isteyenler için Clonera’nın önerileri ise şunlar;

1. Maliyetleri makul tutarken kabul edilebilir bir hizmet seviyesini sürdürmek için üstesinden gelinmesi gereken, kilit altyapıyı belirlemektir.

2. Bu işlemleri manuel olarak yapmaya çalışmayın. Mümkünse, bu işlemler için API'leri kullanın. Unutmayın ki bu tarz işlemlerde, bir bilgisayar tarafından işlemlerin hatasız olarak yapılması, potansiyel olarak daha sonrasında çok yardımcı olacaktır.

3. Son olarak, altyapıyı yönetmek için her iki buluta da uygun erişime sahip olduğunuzdan emin olun.