Günümüzün en popüler IT izleme yazılımlarından biri Zabbix

img

Günümüzde açık kaynaklı, en popüler IT izleme yazılımlarından biri olan Zabbix nedir, nasıl geliştirildi? Nerelerde, nasıl kullanılır? Kısaca bahsetmek istedik.

Zabbix, Alexei Vladishev tarafından geliştirilen ağlar ve uygulamalar için bir kurumsal açık kaynak izleme çözümüdür. Çeşitli ağ hizmetleri, sunucular ve diğer ağ donanımlarını izlemek ve durumunu takip etmek için tasarlanmıştır.

Zabbix arka tarafında C ve PHP kullanılarak yazılmış ve  veriyi saklamak için de Mysql,SQLite, PostgreSQL, Oracle,  veya IBM DB2 gibi farklı DB yapıları kullanmaktadır.

Zabbix ile farklı izleme seçenekleri kullanılabilir. Bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir:

  • SMTP veya HTTP gibi standart hizmetlerin varlığının kontrolü veya bu servislerin çalışılırlık durumunun kontrolü yapılabilir.

  • Başka bir seçenek de bir işletim sistemine yüklenerek, işletim sisteminin bulnduğu ana makinenin işlemci kullanım yüzdesi, network kullanımı ve disk alanı gibi temel bilgileri izleyabilmesi.

  • Zabbix’in ana makinelere yüklenmesi dışında, SNMP, TCP, ve ICMP ve ayrıca IPMI, JMX, SSH, ve Telnet gibi özel değişkenler kullanılarak da izlemeyi destekler.

Zabbix’in sundurğu bir diğer avantaj ise; altyapınızın izlenmesi ile ilgili kurulumlar gerçekleştirildikten sonra tüm Zabbix raporlarına,istatistiklerine ve yapılandırma parametrelerine web tabanlı bir panelden kolaylıkla erişilebilir. Bu panel sayesinde internete bağlı olduğunuz herhangi bir yerden network altyapınızı, sunucularınızı veya işletim sistemlerinizin durumunu kontrol edebiliirsiniz. Ancak sadece düzgün yapılandırılmış olan Zabbix, BT altyapısının izlenmesinde önemli bir rol oynayabilir. Bu, birkaç sunucuya sahip küçük kuruluşlar ve çok sayıda sunucuya sahip büyük şirketler için de aynı şekilde geçerlidir.

Zabbix, GPL Genel Kamu Lisansı sürüm 2 altında yazılır ve dağıtılır . Bu, kaynak kodunun serbestçe dağıtıldığı ve genel kullanıma açık olduğu anlamına gelir.

Zabbix’in temel özelliklerinden bahsedecek olursak;

Zabbix, tek bir pakette çok sayıda özellik sunan oldukça entegre bir ağ izleme çözümüdür  ve aşağıdaki özellikleri sayesinde oldukça kullanışlı ve efektiftir.

-Veri toplama
-Esnek threshold tanımları
-Yapılandırılabilir Alarmlar
-Gerçek zamanlı grafik oluşturma
-Web izleme özellikleri
-Kapsamlı görüntüleme seçenekleri
-Geçmiş veri depolama
-Kolay yapılandırma
-Şablonların kullanımı
-Ağ keşfi
-Hızlı web arayüzü
-İzin sistemi
-Tam özellikli ve kolayca genişletilebilir ajan

Ancak Zabbix her ne kadar açık kaynak kodlu bir yazılım olsa da, bu yazılımı sistemlere entegre edecek kişileri bulmak, doğru thresholdları belirlemek, gelen binlerce verinin arasından gerçek problemi tesbit etmek, alarmları önceliklendirmek  ve  filtrelemek  uzun  bir çalışma gerektiriyor.

Bununla birlikte sadece bu sistemi kurmak da yeterli değildir. Üretilen alarmları takip etmek, gelen veriler ile oluşturulan paneli izlemek ve her iki temel işi 7x24 yapmak, Türkiye’de bir çok şirketin IT departmanı için oldukça fazla iş yükü ve bütçesel maliyet anlamanı gelmektedir.

Clonera’nın oluşturduğu ve Zabbix altyapısı ile desteklenen ClonEYE platformu sayesinde 7x24 izleme ve hizmete sahip olabilir, hazır ve bütünsel bir izleme sistemi sayesinde tüm altyapınızı izleyebilirsiniz. Bu sayede yönettiğiniz altyapının tam kontrolünü ele geçirmiş olur, hem sistemin optimum çalışma durumunu kontrol eder, hem de iş sürekliliğinizi güvence altına almış olursunuz.

ClonEYE ile birlikte 7x24 sizin için tüm sistemlerinizi izleyen ve gerektiğinde sizi uyaran, uzman mühendislerden oluşan bir 7x24 izleme ekibine sahip olurken,  geliştirme için gereken zaman ve para kaybına katlanmak zorunda kalmazsınız. Bununla birlikte Clonera’nın uzun yıllardır sahip olduğu izleme tecrübesi sayesinde hangi cihazın ne şekilde izlenmesi gerektiği ne gibi thresholdların belirlenmesi gerektiği ve aslında hangi alarmların önemli olduğu gibi konularda deneme yanılma yapmadan direkt doğru sonuçları elde etmiş olursunuz.

 

https://clonera.net/hizmetler/yonetilen-hizmetler/yonetilen-proaktif-izleme-programi