Firmanız İçin “Yönetilen Hizmetler"

img

Günümüzde işletme ve organizasyonlar, iş sürekliliğini sağlamak için BT altyapısına çeşitli yatırımlar gerçekleştiriyor. Kritik iş uygulamalarını yönetmek için de BT ekiplerinden beklentiler aynı oranda artıyor.

Yönetilen Hizmetler tam da bu noktada devreye giriyor ve iş yükünü paylaşarak ya da devralarak, işletmelere büyük avantajlar sağlıyor. Yatırım maliyetini düşürerek, proaktif bir yaklaşımla uzman danışmanlığı sunuyor. Gerekli hizmetlerin sadece ihtiyaca bağlı olarak alınabilme seçeneği ile de esneklik kazandırıyor.

Ancak, yönetilen hizmetlerin avantajlarından yararlanmak isteyen firmaların, dikkat etmeleri gereken bir nokta var. Servis sağlayıcısıyla yapılan anlaşmanın,  firma  ihtiyacını tam olarak karşılayabiliyor olması gerekir.

Yönetilen Hizmetler, firmanın gereksinimlerine, mevcut BT altyapısı ve yatırımlarına, organizasyonuna, teknik ve idari kaynak planlamalarına vb. bağlı şekilde özelleştirilerek, iş gereksinimleri odaklı fiyatlandırılan ve çözümü tanımlanan hizmetlerdir.  Servis seviyesi anlaşması ise, bir firma veya BT ekibinin yönetilen hizmet sağlayıcısı ile imzaladığı ve uyulması gereken kritik bir sözleşmedir. Çünkü bu sözleşmeyle, hizmetin başlangıcındaki hedef hizmet seviyeleri, bir geçiş aşaması sonrası anlaşma olarak tescil edilir ve hizmet yönetimi yaklaşımları uyarınca yönetilir. Karşılıklı güvenilirlik sağlanabilmesi için, servis seviyesi anlaşması, sorumlulukları ve beklentileri açıkça ifade etmelidir.

Yönetilen hizmet sağlayıcınız, size çeşitli çözümler sunabilir. Bu çözümlerden biri, işinizin çok kritik bir parçası olabiliyorken, diğeri gerçek ihtiyacınızı karşılamayabilir. Bu yüzden, yönetilen hizmet sağlayıcısı ile yapılacak olan servis seviyesi anlaşması öncesi, sağlayıcının; firmanın ihtiyaçlarını belirlemesi, test ve formlardan oluşan modellerle gerçek gereksinimlerinin ne olduğunu anlayarak, ihtiyaca ve firmaya özel veya özelleştirilmiş hizmetler önerebilmesi gerekir.

Clonera’nın Yönetilen Hizmetler servisi, genel işleyiş ve yapılanma olarak, ITIL süreçlerine uygundur. Geçiş Dönemi sürecinde, taahhütlerin kararlı bir biçimde yerine getirilmesi için, gerekli hazırlık, yapılandırma çalışmaları, firmanın iş akışlarında bir kesintiye yol açmadan sistematik ve planlı bir biçimde ele alınır. Geçiş döneminin tamamlanması ile, hizmet yönetimi sürecine geçilir.

Geçiş döneminde tanımlanan hedef servis seviyeleri, geçiş döneminin sonlanması ile birlikte servis seviyesi anlaşmasına dönüşür. Bu anlaşma, hizmetlerin düzenli olarak izlenmesi, ölçülmesi, gerekli düzeltici, önleyici ve iyileştirici aksiyonların sürekli bir faaliyet halinde alınmasını sağlar. Hatta gerekiyor ise, SLA’lerin güncellenmesi ile ilgili aksiyonlar alınır.