Yönetilen 7x24 İzleme Hizmetlerinden Mutlaka Faydalanmanız Gerektiğini Gösteren 5 Neden

img

Eğer bir IT uzmanıysanız, IT ortamınızın mutlaka doğru ve düzenli şekilde izlenmesi gerektiği hissiyatını çok iyi bilirsiniz. Çoğunlukla bu izlemeyi gerçekleştirmek için genel bir araştırma yapar ve işinizi göreceğini düşündüğünüz bir uygulama bulursunuz. Seçtiğiniz uygulama da kolayca yüklenir ve birkaç küçük konfigürasyonel işlem sonrasında anında çalışmaya başlar. Bir süre sonra, bu sefer farklı bir sistemi daha izlemeye ihtiyaç duyarsınız ve mevcut uygulamanın bu anlamda çok da yetenekli olmadığını keşfettiğinizden süreci tekrarlarsınız. Yine rahatça yüklediğiniz yeni bir uygulama sorununuzu çözer.

Ancak aslında hiçbir şey yolunda değildir; çünkü siz farkına bile varmadan, IT ortamınızı farklı açılardan takip eden karmaşık bir uygulama yığınına sahip olursunuz. Her biri kendi içinde iyi çalışıyor gibi gözükse de olması gerekenin aksine, birbirleriyle iletişim halinde değildirler. Ayrıca, her biri, sizin için oldukça değerli olan kaynaklarınızı fazlasıyla tüketiyordur. Bu kadarla da kalmaz. Her birine ayrı ayrı ücret ödemek, yenilemelerini takip etmek, güncellemek durumunda kalırsınız.

Böyle bir durumda, izleme sisteminiz fazlasıyla dağınıklaşmış ve IT departmanınız böyle bir sistemi yönetme eforunun altında ezilmektedir. Sorunların tespiti ve birbiri ile ilişkilendirilmesi son derece zor bir halde olduğundan kritik performans ve kapasite sorunları gözden kaçarken, yakın gelecekte hayli memnuniyetsiz bir yöneticiye neden izleme için yapılan IT harcaması bu kadar yüksek iken çıktılarının yetersiz kaldığını açıklamakla uğraşma riski de an meselesidir. Daha da kötü bir durum olarak bu kadar dağınık bir sistem üzerinde yeterli denetimin sağlanamaması, çeşitli veri sızıntılarına mutlaka fırsat verecektir. Başka konulara odaklanmaktan asıl sorunları göremez hale gelen IT departmanınız, veri sızıntısının işaretlerini tamamen gözden kaçırabilir. İşte, nelerin olabileceğine dair bu gibi örneklerin listesi, sonsuza kadar uzar.

Neyse ki bu şekilde olmak zorunda değil! Clonera’nın ClonEye yönetilen proaktif izleme hizmetiyle bu işlevsiz yığınından kurtulabilirsiniz. Birbirine karışan süreçleri yönetmek ve izlemeye uğraşmak için fazladan efor harcamak yerine, durumu ClonEye ile kolaylaştırırken sisteminize dair yepyeni bakış açıları kazanabilirsiniz. IT ekibinizi yoran uygulama kullanımları yerine IT altyapınıza adapte edebileceğiniz “yönetilen izleme hizmetleri”, IT gücünüzü amacına en uygun, etkili bir şekilde kullanabilmenize olanak verir. Bir diğer deyişle, ClonEye yönetilen izleme hizmeti sayesinde riskleri daha önceden farkedip müdahale etme şansınız olur.

Yönetilen izleme hizmetlerinin 5 temel faydasını şu maddelerle özetleyebiliriz:

Sisteminize adapte edilmesi kolaydır. Öncelikle şunu kabul ediyoruz ki, izleme hizmetlerinin dağıtımının ilk ayarlamasını yapmak, kurulumunun kolaylığıyla göz boyayan ancak aslında işlevsiz olan o uygulamalar kadar kolay olmayabilir. Ancak devasa boyutlardaki yazılımları kurup kullanmaya başlamaktan da daha basittir. Asıl önemli olansa, ikisinden de daha etkilidir. Servis sağlayıcısına bağlı olarak, yönetilen izleme hizmetleri yaklaşık bir gün içerisinde kurulup size veri sunar bir hale gelebilir. ClonEye’nin bu konuda oldukça hızlı olduğuna emin olabilirsiniz.

Güncellenmesi kolaydır. Yönetilen izleme hizmetlerinin kullanılmadığı ve her şeyin birbirine karıştığı bir sistemin tek kötü özelliği kullanımının zor olması değildir. Böyle bir kaos, çok ama çok tehlikelidir. IT ortamınız bir süreliğine doğru çalışsa bile, IT departmanınızın yapılan her değişikliği sistemin tüm özellikleri açısından incelemesi ve değişikliğin faydalı olduğunu detaylıca kontrol etmesi gerekir. İzleme hizmetinin olmadığı durumlarda bu işlem tekrarlarla büyük zaman kaybı yarattığından ekibinize önemli ölçüde sorun yaratır, zira bu kontrollerde er ya da geç bazı kısımların atlanmaması imkansızdır.

Clonera’nın ClonEye yönetilen izleme hizmeti, şirketinizin tüm IT ortamının bir şemasını elde etmenizi sağlayarak sizi bu çıkmazdan kurtarır. Her bir cihaz, uygulama, yazılım çözümü ve donanım ürünü bu şemada detaylı bir şekilde bulunur. Böylece IT yapısında bir değişiklik yapılacağı zaman, ilgili alanla bağlantılı tüm diğer bileşenler de minimum efor ile ve eksiksiz güncellenir.

Raporlama gereksinimlerinize yardım eder. Yönetilen izleme hizmetlerinden faydalanılmadığında ortaya çıkan karmaşanın yarattığı en büyük sorunlardan biri de böyle bir düzensizlik içerisinde raporlama yapmanın ne kadar zorlaştığıdır. Kullanılan her bir uygulama ayrı ayrı incelenip raporlandıktan sonra elde edilen tüm sonuçların tek bir raporda bir araya getirilmesinin oldukça uğraştırıcı bir süreç olduğunu kimse inkar edemez.

Clonera’nın ClonEye yönetilen izleme hizmetleri, tüm verileri tek bir sistemde birleştirerek belirlenen rapor şablonları üzerinde tüm yapı bileşenlerini gösteren bütünleşik raporlar sunar. Böylece, raporlama gereksinimlerinizi en ideal şekilde karşılamış olur.

Hibrit IT ortamlarından veri toplamanızı kolaylaştırır. Yönetilen izleme hizmetleri kullanımı öncesinde karşılaşacağınız başka bir sorun, her bir uygulamanın kendisine ait farklı bir arayüz ile dokümantasyon sistemi kullanması ve farklı veri gruplarına sahip olmasıdır. Bu uygulamaların hiçbiri birbiriyle etkileşim içerisinde olmadığından, manuel olarak kontrol etmeniz gereken pek çok nokta oluşur. Uygulamaların sayısı arttıkça, dikkat etmeniz gereken noktaların bazılarını kaçırırsınız.

Yönetilen izleme hizmetleri, en çok hangi uygulamaların sıkı takibe ihtiyaç duyduğuna karar vermenize ve tüm verileri doğru bir şekilde yönetmenize yardımcı olur. Bu yöntem, IT departmanınızı ciddi bir uğraştan kurtarır ve diğer kritik konularla ilgilenebilmeleri için onları özgürleştirir.

İhtiyaç duyduğunuz anda desteğe erişirsiniz. IT ekibi için zaman, hep kısıtlı olduğundan çok değerlidir. IT departmanınızın en çok şirketinizin karını artıracak proje ve görevlere odaklanması gerekirken dağınık izleme uygulamalarını yönetmeye çalışmak, kesinlikle bu projelerden biri değildir. Pek çok uygulamayı izleme gerekliliği, çığ gibi büyüyen olumsuz etkiler yaratır.

ClonEye, izleme ve sorunları giderme konusundaki 7x24 mühendislik desteği ile hem ihtiyaçları anında karşılar hem de ekibinize zaman kazandırarak verimlilik sağlar. Farklı sektörlerden şirketlere hizmet verebilen geniş bir yetenek skalasına sahip olan Clonera’nın bu hizmeti, şirketinizin izleme sistemine yeni bir soluk katarak cevap bulamadığınız sorunlarınız dışında daha farkına bile varmadığınız problemlere bile çözüm getirir.

Özetle, hiçbir şirket, iş sürekliliği ve güvenliği için kritik olan sistemleri izlemeden ayakta kalamaz. Profesyonel yardım olmadan bu görev, IT ekibinizin zamanını alarak onları asıl işlerinden uzaklaştırır ve hata olasılıklarıyla dolu bir ortam yaratır. Uzmanlığı, destek sistemi ve otomasyonuyla yönetilen izleme sistemlerinde ideal olan ClonEYE ile izlenen tüm verileriniz, şirketiniz için en yüksek faydayı sunacak halde dağıtılmış ve şekillendirilmiş hale getirilir.