6 March 2017

CFO İçin Kritik Karar; Felaket Kurtarma Yatırımı Yapılmalı mı Yapılmamalı mı

by selin in blog 0 comments

 

 

İşte Bütün Mesele Bu;

Felaket Kurtarma Yatırımı Yapılmalı mı Yapılmamalı mı

Günümüzde her ölçekten şirketin, kritik işlerini güvence altına almak için felaket kurtarma (DR) planları geliştirmesi, uygulaması ve bunları düzenli olarak test etmesi gerekiyor. Aksi halde gelecekleri tehlike altına giriyor. Bu süreçte şirketler, geleneksel DR planlarını uygulamayı tercih edebiliyor. Ancak bunun maliyeti, yeni nesil hazır felaket kurtarma ve iş sürekliliği bulut çözümleri ile kıyaslandığında çok daha yüksek oluyor. Oysa yeni nesil çözümler ile  teknoloji altyapısına yatırım yapılmasına gerek kalmadan kurumların dijital sermayesi korunuyor. Herhangi bir kesinti anında tüm uygulamaları uzaktan erişimle çalıştıran yeni nesil  çözümlerin sağladığı iş sürekliliğini aynı kusursuzlukla, geleneksel yöntemlerle işletmek isteyen kurumlar,  %80 daha fazla maliyetle karşı karşıya kaldıkları gibi,  büyük bir risk de taşıyorlar.

Clonera tarafından düzenlenen ve 400’ün üzerinde BT yöneticisinin katıldığı “Türkiye’deki BT sistemleri felaketlere hazır mı?” başlıklı anket bu konuda da önemli veriler içeriyor. Sonuçlara göre; hizmetlerinin kesintiye uğramaması için bir çözüm kullanmayan şirketlerin %65’i, felaket kurtarma çözümlerinin maliyetinin yüksek olduğu yanılgısına sahip. Oysa yaşanan kayıplar, şirketlerin iş süreçlerini durdurma seviyesine getirirken, bu durum itibar ve gelir kaybı olarak geri dönüyor.

Aberdeen Group kaynaklı bir rapor da yine bu yanılgının ne gibi maliyetlere yol açabileceğini açıkça ortaya koyuyor. Rapora göre; şirketlerde bir saatlik kesinti süresinin ortalama maliyeti 138 bin USD. Kesinti sürelerinde en büyük darbeyi ise çalışan sayısı binin üzerinde olan büyük şirketlerin aldığı görülüyor. Sistemleri çalışmadan geçen her bir saatin maliyeti, bu şirketler için ortalama 1,1 milyon USD daha fazla maliyet doğuruyor.  100 ila 1.000 çalışanı olan orta ölçekli firmalar için bir saatlik kesinti süresinin maliyeti 74 bin USD iken, veri veya ağ felaketlerinin küçük firmalar için bir saatlik maliyeti ise yaklaşık 7 bin USD.

CFO’yu ikna etmenin yolu

Teknoloji araştırma ve danışmanlık şirketi Gartner, dünyadaki orta ölçekli firmaların %30’dan fazlasının BT operasyonlarını desteklemek için bulut tabanlı Felaket  Kurtarma (CDR) çözümünü kullandığını tahmin ediyor. RaaS hizmetinin; özel olarak ayrılmış bir kurtarma alanı ve tesislerinden doğacak maliyetleri ortadan kaldırmasının yanı sıra kurtarma uygulamasını yapma ve maliyetleri öngörme, çarpıklıkları değiştirme, kurtarma yapılandırmasını başlatma, kapsamı test etme gibi 4 temel noktaya çözüm getirdiğini belirtiyor. Ayrıca hizmetin düzgün uygulanmasının; kesinti süresi, müşterinin etkilenme riski ve pazar payı ile gereksiz harcamaların azalacağını aktarıyor.

Clonera’nın sunduğu hazır paket felaket kurtarma ve iş sürekliliği çözümü; şu ana kadar bahsedilen sorunları, DR planını kendi başına uygulayan şirketlere göre %80 daha uygun maliyetle çözüyor.

Diğer taraftan DRaaS, BT ekibinin DR yetenekleri ve RPO/RTO düzeyleri için belirli bir maliyet ortaya koyabilmesi sayesinde ücretlendirme ve kaynak yaratma konusunda akıllıca kararlar alabilmesini sağlar. Şirketler bu sayede tüm uygulamalar için bir dakikalık RTO’ya ihtiyacı olduğunu düşünmeden, önce bunun gerçek maliyetini öğrenebilir. DRaaS, her sunucu için uygulandığında DR maliyeti kolayca hesaplanabilir. Bu sayede daha kapsamlı maliyet/fayda tartışmaları yürütülebilir.

Kesinti sürelerinden doğan maliyetin hızla arttığı şirketlerde, bir DR planı uygulama gereği su götürmez bir gerçek. Bunu kendi başına uygulayan şirketler; donanım, yazılım ve altyapı dahil olmak üzere, önemli miktarda sermaye ve operasyon harcaması yapmak zorunda. (Bir felaket durumunda operasyonları üstlenmesi gereken çalışanlar, bu oranların dışında tutulmuştur.) Orta ölçekli işletmeler, DR planını kendi başlarına uygulasalar bile ağları kesintiye uğradığında üretim ve iş alanında yaşanan kayıpların maliyeti üzerinden, yılda potansiyel olarak ortalama 775.400 USD tasarrufta bulunabilir.

25 sanal sunucusu olan bir şirketin  felaket kurtarma sistemini kendi başına kurmasının 3 yıllık  ortalama maliyeti 378.150 USD olarak tahmin edilmekte iken, aynı şirket Clonera CDRP müşterisi olduğunda 3 yıllık maliyeti %80 oranında daha uygundur.

Şirketlerin kendi DR stratejisini uygulaması, geçmişten bu yana birçok CFO tarafından bir maliyet merkezi olarak görülüyor. Ancak bu stratejiler, doğru çözüm ortaklarıyla doğru bir şekilde uygulanırsa, büyük tasarruflar sağlanabilir veya büyük gelir kayıplarının önüne geçilebilir.

Uğur Uçanok
Clonera Bilişim Hizmetleri
Genel Müdür Yardımcısı  İş Geliştirme


Clonera Blog