9 April 2018

Avrupa’da uçuşların yarısı Eurocontrol sistemi kesintisi nedeniyle gecikti

by selin in blog 0 comments

Avrupa’da hava seyahatleri, Avrupa Hava Seyrüsefer Güvenliği Örgütü Eurocontrol’in ETFMS sisteminin bozulması nedeniyle Salı günü sekteye uğradı. Hava sahası trafiğini etkin bir şekilde yönetmeye yarayan ETFMS sistemindeki kesinti, Avrupa genelinde beklenen 29.500 uçuşun neredeyse yarısını etkiledi. Uçuşlar ya gecikmeli yapıldı ya da iptal edildi.

Sistem, Avrupa hava trafiğinin maksimum kapasitesi olan 36 bin uçuşa kadar hizmet verebilecek şekilde tasarlanmıştı.  3 Nisan Salı günü için ise planlanmış 29 bin 500’ü aşkın uçuş bulunuyordu.Uçuşların normale dönmesinin biraz zaman alacağı açıklandı.

Peki, nasıl oluyor da bir sistemdeki arıza veya kesinti hayatı bu kadar kesintiye uğratabiliyor. Hem de günümüzde her şey bu kadar hızlı, bu kadar dijital ve bu kadar kontrolümüz altındayken?

Felaket Kurtarma planınız yoksa risk altındasınız!

 Yangın, sel, deprem gibi doğal afetler tüm dünyada artıyor; hepimizin artık 6. duyusu haline gelen internet üzerinden gelen siber saldırılar da…

Aslında sorunun kaynağı ne olursa olsun, gerçek bir felaket kurtarma ve iş sürekliliği planınızın olmaması şirketinizin varlığını da risk altında bırakıyor. Hem işiniz kesintiye uğruyor hatta durma noktasına gelebiliyor,  hem maliyet artıyor, hem de itibarınız yara alıyor. Kısacası hala bir Felaket Kurtarma planınız yoksa büyük risk altındasınız!

Felaket Kurtarma çözümü, IT servislerinizin bir kısmını ya da tamamını yazılımsal, donanımsal arızalara, sistem odası arızalarına ve felaketlere karşı hazır duruma getirerek, herhangi bir felaket anında servislerin Felaket Kurtarma merkezi aracılığı ile çalıştırılmasını sağlar. Böylelikle şirketler için kritik olan servislerin başına gelebilecek herhangi bir arıza, sıfır/sıfıra yakın kesinti ve sıfır/sıfıra yakın veri kaybı ile müdahaleye gerek kalmaksızın çalışmaya devam eder.

Verileriniz kaybolmasın işiniz durmasın

Türkiye’nin ilk ve tek Disaster Recovery as a Service şirketi Clonera,  Felaket Kurtarma çözümünü ‘as a service’ iş modeli çerçevesinde müşterilerine sunuyor. Clonera Felaket Kurtarma ve İş Sürekliliği çözümü ile en geç 15 dakika içerisinde, kaldığınız yerden çalışmaya devam edebilirsiniz. Kullanılan teknoloji sayesinde, internet erişim hızınıza bağlı olarak, veri kaybınız neredeyse sıfırdır. Ayrıca bu modelde donanım ya da yazılım satın alarak operasyonu tek başına üstlenmek gibi bir külfetiniz de yok. Çünkü Clonera, 7/24 çalışan ekibiyle bu hizmeti de müşterilerine kendisi sağlıyor.

Maliyette yüzde 80 tasarruf!

Kullanım kolaylığı, güvenlik, hızlı devreye alma gibi özellikleri ile fark yaratan Clonera Felaket Kurtarma ve İş Sürekliliği çözümü sayesinde veri merkezi, altyapı ve insan kaynağı maliyetlerinden de kurtulursunuz. Bu da size giderlerinizde yüzde 80’e varan oranlarda tasarruf sağlar. Ayrıca Felaket Kurtarma ve iş sürekliliğine yönelik tüm teknoloji altyapısı gereksinimlerini de Clonera üstlenir. İstediğiniz  herhangi bir zamanda size özel hazırlanan felaket senaryonuzu test edebilirsiniz.

Detaylı bilgi için: clonera.net


Clonera Blog