17 Temmuz 2018

Artırılmış Gerçeklik (AR) ve Nesnelerin İnterneti (IoT) Üretim Süreçlerini Değiştiriyor

by Selin in blog 0 comments

Uyumadan önce okumuş olduğunuz kitabın kahramanı, uyandığınızda size “günaydın” dese nasıl hissedersiniz? Hayal etmesi bile ilginç ama, çok yakında böyle bir teknolojiyle karşılaşmamız mümkün.

Gerçek ile sanal dünya arasında köprü kuran, Artırılmış Gerçeklik (AR) ve Nesnelerin İnterneti (IoT), günümüzde ağırlıklı olarak hayatımıza eğlence katmak için kullanılıyor. Ama çok yakında bu teknolojiler, bununla yetinmeyip akıllı telefonlarımız gibi, hiç şüphesiz hayatımızın her alanında yanımızda olacak. Endüstriyel alanlarda da bu teknolojilere artan yoğun ilgi, tüm geleneksel üretim ve iş modellerini de değiştirecek gibi duruyor. AR ve IoT teknolojileri, üretici firmalara yeni değerler kazandırıyor, firmaların operasyon süreçlerini yeniliyor ve üretici firmaların arasındaki rekabeti artırıyor. Böylelikle, yakın zamanda üretim süreçleri kökten değişmeye hazırlanıyor!

Artırılmış Gerçekliğin Hacmi 30 Milyar Doların Üzerine Çıkacak!

Üreticiler, akıllı mühendislik teknolojilerini kullanarak, üretim süreçlerini önemli derecede hızlandırmaya başladı. Örneğin, otomobil sektöründe yeni bir modelin tasarlanması, eskiden dört yılı buluyordu. Ama şimdi, AR ve IoT ile bu süre bir yıla kadar düşmüş durumda. Önümüzdeki yıllarda, AR ve IoT teknolojilerine yapılan yatırımların, büyük oranda artacağı söyleniyor. Hatta IDC  verilerine göre, 2021 yılına kadar AR hacminin, 30 milyar doların üzerine çıkacağı tahmin ediliyor. Araştırmacılar 2018 yılında bu teknolojilere en fazla yatırımın, dağıtım, hizmet ve üretim sektöründe olacağını düşünüyor.

Bulut Bilişim ile Daha Güvenli Üretim

Üreticiler, IoT ile birlikte artık ürünlerindeki herhangi bir sorunu, önceden tahmin edip üretim süreçlerini hızlandırmak için de kullanıyorlar. Bu bağlantılarla elde edilen bilgi paylaşımı üreticilerin tedarik süreçlerini daha iyi takip etmelerini sağlıyor. Ayrıca, tüm bu süreçte bulut teknolojisini, geleneksel iş modellerini ve gelir kaynaklarını değiştirmek için kullanıyorlar. Son yıllarda, bulut teknolojisi akıllı üretimin önemli bir parçası haline geldi. Çünkü, IoT’nin bağlı olduğu aygıtların gücünü kullanarak, verimi, güvenliği ve kaliteyi artırmak gerekiyor. Bulut bilişim, akıllı üretim alanında operasyonların hızını artırarak, üretim maliyetini de azaltıyor.

 

Siber Güvenlik IoT İçin Hayati Bir Öneme Sahip

Çoğu üretici firma bu olanakların henüz farkında değil. Akıllı teknolojiler, üretim süreçlerine dahil olduğundan beri ihtiyaçlar da artıyor. Uzmanlara göre akıllı üretim teknolojilerini, doğru ve güvenli bir şekilde kullanmak için bir stratejiye ihtiyaç var. Bilişim teknolojileri, tek bir sistem üzerinden, altyapısını kullanarak nesneler arasında kesintisiz bir bağlantı ve bilgi paylaşımı sağlar.


Siber güvenlik konusu da, internetin olduğu her yerde olduğu gibi, IoT için de geçerli. IoT ile geliştirilen projelerin ve teknolojilerin içinde siber güvenliğin olması oldukça önemli bir durum. Tüm internet ağına sahip olan cihazlarda olduğu gibi, nesnelerin internetinde de bulut bilişime ihtiyaç duyulur. Bulut bilişimi veri alışverişinde ve haberleşmede oldukça önemli bir yere sahip.

Sürece Nasıl Uyum Sağlarsınız?

Üreticilerin, yeni nesil üretime geçmek için, öncelikle kullandıkları eski sistemlerini bırakmaları gerekiyor. Böyle bir süreçte, veri kaynaklarını, IT sistemleriyle yeniden yapılandırarak, akıllı üretim teknolojilerinden doğru bir şekilde faydalanmalılar.

Clonera, iş hedeflerinize yönelik atacağınız her adımda, alanında uzman mühendisler ile teknoloji ve süreç danışmanlığı hizmeti veriyor. IT altyapınızı oluşturmaktan, kullandığınız teknolojiyi güncel tutmaya kadar, pek çok alanda profesyonel hizmetler sunuyor. Ayrıca, dijital dönüşüm sürecinde de verilen destek, şirketlerin başarıya ulaşmasını sağlıyor.

Detaylı bilgi için formumuzu doldurun, sizi arayalım.

Clonera Blog