Pek çok kurumun operasyonlarının kalbinde yer alan SAP, 190 ülkede 291.000 şirketin kullandığı, iş için kritik, kurumsal ve çok katmanlı bir uygulamadır.

SAP’nin sürekli çalışır olmasını etkileyen bir felaket veya mantık hatasının meydana gelmesi, iş operasyonlarının etkilenmesine, veri kaybına, çalışan verimliliğinin önemli ölçüde azalmasına, hisse fiyatlarının zarar görmesine ve kurumsal itibarın olumsuz etkilenmesine yol açabilir. Bu nedenle SAP’nin çalışır olması, kesintisiz hizmet vermek için kritiktir.

SAP’yi Korurken Karşılaşılan Zorluklar

Büyük miktarda veri değişiminin yazılması, 7/24 süren iş operasyonları, farklı işletim sistemleri ve veritabanı teknolojileri kullanan çok katmanlı sanal makineler nedeniyle, SAP’nin tam anlamıyla korumasını sağlamak, fazlasıyla zordur.

İşletmelerin çoğu, SAP’yi korumak için depolama tabanlı replikasyon, günlük aktarma veya veritabanı snapshot yazılımı gibi birçok teknolojiyi bir arada kullanmayı dener. Bu farklı teknolojilerin her biri SAP’nin kurtarılması konusunda aşağıdaki riskleri beraberinde getirir:

 • Farklı çözümlerin kullanılması, SAP’nin kurtarılması sırasında farklı becerilere sahip uzman insan kaynağı bulmayı gerektirir, bu da karmaşıklığı ve riski artırır.
 • Günlük yedek alma ve veritabanı snapshot yazılımı, korumayı veritabanı yöneticilerinin yönetmesini ve sürdürmesini, ayrıca felaket kurtarma planının yönetilmesi için de hazır bulunmayı gerektirdiği için risklidir.
 • SAP çalıştırılan sanallaştırılmış ortamda hiçbir şekilde raporlama veya entegrasyon olmadığı için operasyon karmaşıklığı artar.
 • Manuel kurtarma operasyonları, bireylerin hızlı çözüm bulma yeteneklerine ve bilgilerine dayalı olarak yüksek RTO (Hedeflenen Kurtarma Zamanı) oranı ortaya çıkarır.
 • Kurtarma işleminin test edilmesi, karmaşık ve zaman alıcı olduğundan ve genelde sistemde kesinti sürelerini gerektirdiğinden, testler nadiren yapılır ya da hiç yapılmaz.
 • Korumanın devamlılığı için sürekli bakım gerekebilir. Bu yüzden, hiçbir replikasyonun olmadığı zaman aralıkları ortaya çıkabilir ve bunun olmaması için yönetim maliyetleri de yükselir.

Belirtilen bu zorluklar, kurtarmada karmaşıklıklara ve tüm SAP uygulama kümelerinin koruma durumunun yetersiz olmasına neden olabilir ve felaket kurtarma testini manuel olarak ve nadir gerçekleştirilen bir işleme dönüştürebilir. Bunların hepsi bir araya geldiğinde iş operasyonları, herhangi bir kesinti sırasında zamanında ve başarılı kurtarma gerçekleştirilememesi gibi ciddi bir riskle karşı karşıya kalır.

SAP’yi Clonera ile Korumanın Avantajları

Felaket kurtarma ve iş sürekliliği çözümü Clonera, sanallaştırılmış ortamlarda çalışan SAP’nin korunmasında karşılaşılan zorlukları şöyle giderir:

 • Tutarlı bir kontrol arayüzü sayesinde, SAP’la ilgili herhangi bir uzmanlık gerektirmeyen beceriler kullanılarak, koruma altındaki tüm sanal makinelerdeki hipervizör aracılığıyla iş sürekliliği ve felaket kurtarma operasyonu kolay ve merkezi olarak yö
 • SAP korumasını yapılandırmak için, ana sistemlerde herhangi bir değişiklik yapılması gerekmez.
 • Linux, Windows, Microsoft SQL, Oracle Database, DB2 ve ASE sanal makinelerinin korunması için aynı iş sürekliliği ve felaket kurtarma çözümü kullanılarak karmaşıklık azaltılır ve birden çok SAP tasarımı desteklenmiş olur.
 • SAP kümelerinin tamamı, Clonera Protection Groups (CPGs) teknolojisi kullanılarak aynı zamanda aynı noktaya kurtarılabilir.
 • Anlık replikasyon modu sayesinde, uygulamanın tutarlı olduğu bir zamana kurtarılması sağlanır.
 • Saniyeler içindeki RPO (Hedeflenen Kurtarma Noktası) performansa etki etmez ve veritabanı yöneticisi bilgisi gerektirmez.
 • Sanal makine düzeyinde entegrasyon, KPI’lar, raporlama ve koruma durumu uyarıları sayesinde iş sürekliliği kolaylıkla yönetilebilir.
 • Birkaç saniye öncesinden 14 güne kadar zamanda belirli bir geçmiş noktaya, dakikalar içinde RTO (Hedeflenen Kurtarma Zamanı) oranıyla dönülebilir.
 • Test işlemi, dakikalar içinde eksiksiz olarak Oracle Database Sunucuları ve uygulama sunucuları için istenen zamanda gerçekleştirebilir.
 • İş Yeri Dışına Yedekleme (Offsite Backup) özelliği, yedekleme operasyonlarını felaket kurtarma merkezine taşıyarak yedekleme verilerinin günlük, haftalık ve aylık olarak arşivlenmesini sağlar.
 • Uzman personel barındırmaya gerek olmadan, 7/24 izlenen veri merkezleri ve Level 2 mühendislik desteğiyle iş sürekliliği Clonera tarafından sağlanır.
 • Clonera ile donanım, network, firewall, replikasyon yazılımı, 2. lokasyon gibi alt yapı yatırımları yapılmasına gerek kalmaz.

Clonera Offsite Backup, felaket kurtarma amacıyla replike edilen bilgileri kullanarak yedekleme yapar. Yedekleme operasyonlarını üretim ortamından ayırarak, iş yükü üzerindeki gerilimi önemli ölçüde azaltır.

Özet

Clonera, hazır | kolay | gerçek bir felaket kurtarma ve iş sürekliliği çözümü sunuyor. Türkiye’nin en büyük işletmelerinden bazıları, kritik uygulama ve iş operasyonlarının bel kemiğini oluşturan Oracle Database Sunucuları’nı korumak için Clonera’ya güveniyor. Clonera, iş için kritik sistemlerin korunması ve kesintisiz hizmet verilmesi için gereken kurumsal Felaket Kurtarma, İş Sürekliliği, İş Yeri Dışına Yedekleme ve SLA’leri sağlıyor.

Clonera Blog

Bulut Sisteme Geçişte Proje Yönetiminin Önemi
19 Ekim 2017
, , , , ,

Bulut Sisteme Geçişte Proje Yönetiminin Önemi

by aykanin Bütünleşik İş Sürekliliği , Genel0 comments

“Değişmeyen tek şey, değişimin kendisidir.” Her ne kadar klişeleşmiş olsa da doğruluğunu henüz pek yitirmiş değil. Doğruluğu değişmeyen bir diğer şey ise bu değişimlerin projeler yardımıyla yönetildiği… PWC tarafından yapılan bir araştırmaya göre, şirketlerin %97’si, proje yönetiminin iş performansı ve organizasyon başarısı üzerinde büyük etkisi olduğunu düşünüyor. Böyle düşünmeleri için mantıklı sebepleri de yok değil. Proje yönetimi metodolojileri, kompleks ve […]

Devamı
Fidye Yazılımlardan Kurtulmak için Bulut Yedekleme ve Felaket Kurtarma
13 Ekim 2017
, , , ,

Fidye Yazılımlardan Kurtulmak için Bulut Yedekleme ve Felaket Kurtarma

by aykanin Genel0 comments

Son dönemde tüm dünyanın en çok konuştuğu tehditlerden biri de siber saldırılar! Hatta WannaCry isimli atak, dünya çapında pek çok şirket ve tekil kullanıcının ciddi mali kayıplara uğramasına sebep olmuştu. Bu nedenle, Clonera olarak, bu saldırılarda bulut yedekleme ve felaket kurtarma çözümlerinin ne denli önemli olduğunu sizlerle paylaşmak istedik. Bilmeyenler için, WannaCry gibi fidye yazılımlarını biraz anlatmakta fayda görüyoruz. Fidye […]

Devamı
Bulut harcamaları, BT harcamalarının önüne geçiyor!
29 Eylül 2017

Bulut harcamaları, BT harcamalarının önüne geçiyor!

by aykanin Genel0 comments

451 Research tarafından, Kuzey Amerika ve Avrupa’daki kamu ve özel sektörden küçük, orta ve büyük ölçekli organizasyonlarda çalışan 1.000 kıdemli BT yöneticisiyle yapılan anket doğrultusunda, bu yıl itibarıyla bulut sistemlerine yönelik harcamaların bilişim teknolojileri harcamalarının önüne geçeceği açıklandı. Bulut servisleri, genel olarak Infrastructure as a Service (IaaS), Cloud Backup ve Disaster Recovery as a Service (DRaaS) biçimiyle kullanılıyor. Ransomware […]

Devamı